Artykuły

TV POLSAT vs TVP1
Porównanie tłumaczenia i emisji programów w TV POLSAT i TVP.
Po raz pierwszy na emisję serialu KNIGHT RIDER w Polsce odważyła się pierwsza stacja komercyjna TV POLSAT. Nadała ona serialowi Polski odpowiednik tytułu NIEUSTRASZONY, powszechnie już stosowany. Emisja serialu ruszyła w czwartek 9 września 1995 roku o godzinie 20:00. W każdy następny czwartek emitowany był kolejny odcinek. TV POLSAT wykupiła podwójną licencję serialu na czwartkową emisję i tzw. powtórki z których stosowania słynie POLSAT. Dialogi serialu przetłumaczył na język polski Krzysztof Mościcki, jego tekst polski był szczegółowy i perfekcyjnie dopracowany bez błędów i przekręceń na które pozwoliła sobie później TVP. Lektor czytający dialogi był także bardzo trafnie dobrany, Mirosław Utta czytał tekst polski z emocjami i uczuciem. TV POLSAT wyemitowała wszystkie odcinki serialu i porządnie rozreklamowała go oraz wypromowała.

Ok. 7 lat po emisji serialu przez POLSAT na NIEUSTRASZONEGO zdecydowała się TVP1. 9 kwietnia 2003 roku ruszyła emisja serialu. Pora dla serialu była żałosna - 10:15. Oglądać można było go we wtorki, środy i piątki, lecz o takiej godzinie nie każdy mógł z powodu pracy lub pobytu w szkole. Władysław Wojciechowski autor polskiego tekstu NIEUSTRASZONEGO dla TVP1 nie zrozumiał serialu i jego wersja była żałosna. K.I.T.T. nazwany został "K" (czyt. ka), zaś K.A.R.R. "KR" (czyt. kaer) co jest bzdurą, choć imię K.A.R.R.-a zostało poprawione na właściwe w odcinku K.I.T.T. vs K.A.R.R.. Ponadto dialogi były niedokładne i poprzekręcane. Lektor do czytania polskiego tekstu KNIGHT RIDER także został źle dobrany, był nim Maciej Gudowski. Nie czytał on serialu z emocjami, uczuciem i dozą fantazji jak Mirosław Utta. Do wakacji TVP1 wyemitowała pierwszy sezon serialu, w wakacje pora emisji zmieniona została na 12:20 w czwartki. Okres wakacyjny, czas urlopów od pracy i szkoły zwiększył potężnie oglądalność serialu. Zwiększył by ją jeszcze bardziej gdyby kiedykolwiek TVP wypuściło reklamę lub zapowiedź serialu. Po okresie wakacyjnym ponownie powrócono do starej pory emisji lecz tym razem tylko w środy, ponadto po sukcesie wakacyjnym rozpoczęto emisję NIEUSTRASZONEGO na TVP3 - także kanale TVP (telewizji publicznej) o godz. 9:50 od poniedziałku do piątku. Lecz serial w okresie powakacyjnym stracił swoją oglądalność. Po zakończeniu emisji pierwszego sezonu na TVP3 zawieszono emisję serialu na tym kanale. Na TVP1 po wyemitowaniu 2 sezonu powtórzono go jeszcze raz późnymi wieczorami o nie ściśle określonej porze (po północy) i dniu roboczym tygodnia. Później także zawieszono emisję serialu. Wznowiona została dopiero z próśb jego fanów we wrześniu 2004 r., w poniedziałki i wtorki o godzinie 10:15, która ponownie zrujnowała oglądalność. Serial znowu został zawieszony w emisji do odwołania w połowie trzeciego sezonu. Dopiero starania fanów serialu przywróciły go ponownie na antenę TVP1 od 6 grudnia 2004. Jednak niestety znów w poniedziałki i wtorki o godz. 10:50. Po wyemitowaniu 6 odcinków TVP1 zawiesiła chwilowo na czas nieokreślony emisję serialu z powodu świąt Bożego Narodzenia.

Gdyby TVP liczyła się z pieniędzmi swoich abonentów radiowo telewizyjnych nie zmarnowałaby wykupionej licencji serialu przez kiepską porę emisji. Gdyby serial emitowała w godzinach wieczornych między 18:00 a 22:00 lub w weekendy oglądalność zwiększyłaby się kilkakrotnie. TV POLSAT telewizja komercyjna bardziej licząca się z widzami, utrzymująca się tylko z reklam zadbała o swoich widzów i zdobyła dużą oglądalność dla serialu, poprzez odpowiednie godziny. Fani KNIGHT RIDER ciągle piszą prośby do zarządu TVP o zmianę pory emisji serialu, ale czy zostaną one wysłuchane???

 
Dodana opublikowania: 10-10-2005 01:12
Dodał: FosteR Komentarze (11) Ocena: 10/10


. . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt