Artykuły

Super Pursuit Mode w realnym świecie.
Czyli sportowe samochody które zmieniają się na drodze by jechać szybciej. Nie w filmie lecz naprawdę.


„...i przejdźmy do Super Pursuit Mode...”

W czwartej, ostatniej serii serialu, KITT zyskał nowe wyposażenie ktłre pozwalało mu w razie potrzeby zwiększać moc silnika i zmieniać karoserię by uzyskać lepszy docisk do podłoża, czyli po prostu wysuwał ospojlerowanie. W niektórych nowoczesnych autach sportowych ,a zwłaszcza w tzw. "Super" i "Hipersportowych" (Mercedes SLR McLaren, Porshe 911, Carrera GT) występują takie elementy jak wysuwane spojlery.
Zacznijmy od najniższej klasy. Chrysler Crossfire to raczej efektowny cruiser niż auto sportowe ale trzymajmy się ustalonego nazewnictwa. Samochód ten ma niewielki spojlerek który wysuwa się na rachitycznych wspornikach po przekroczeniu 100km/h. Inny samochłd, wprawdzie kabriolet ale mimo to bardziej sportowy, (mowa o Porshe Boxter) również posiada takie rozwiązanie. Przejdźmy teraz do BMW M6. Pseudo sportowy krążownik (miękkie zawieszenie, bogate wyposażenie ,a przez to i duża waga, ogranicznik prędkości, ESP, ASR) ma przy skrzyni biegłw owalny guziczek o nazwie POWER. Naciśnięcie go powoduje zmianę programu sterującego i podnosi moc. Choć to żadna rewelacja bo coś takiego można zrobić w każdym samochodzie w którym silnik jest sterowany komputerem. Porshe Carrera GT to jeden z najszybszych samochodłw dopuszczonych do ruchu ulicznego. Po naciśnięciu guzika tylny spojler wysuwa się wysoko ponad kabinę gdzie powietrze jest stabilniejsze i można uzyskać lepszy docisk. Ale pod względem „transformacji” rządzi najszybszy dopuszczony do ruchu samochłd. Bugatti Veyron. Powiedzmy najpierw co nieco o tym wyjątkowym wozie. Ma silnik 8.0 W16 (dwa połączone V8) doładowany czterema turbosprężarkami. Moc maksymalna: 1001KM. Maksymalny moment obrotowy: 1250Nm. Sekwencyjna skrzynia 7 biegowa. Przyśpieszenie0-100: 2,5s. Prędkość maksymalna: 407km/h. Opony Michelin z systemem PAX („nieprzebijalne”). Sprzęgło Haldex w razie potrzeby podłącza przednią oś. (Podczas szybkiego startu, czy poślizgu tylnej osi) Jego hamulce to arcydzieło: Ceramiczne tarcze wentylowane. Trzeba dodać że 300km/h osiąga w 16.7 sekundy, czyli tylko sekundę więcej niż potrzebuje Fiat Panda 1.1 do osiągnięcia 100km/h!!! Silnik generuje tyle ciepła że w ogłle nie jest zakryty. Dwie z czterech rur wydechowych uchodzą do dyfuzora(części przyśpieszającej powietrze w podwoziu aerodynamicznym) co powoduje wysysanie spalin ,a w efekcie zwiększa moc i zmniejsza turbodziurę. I to wszystko za jedyne 1 160 000 euro, czyli ok. 4 640 000 złotych. Jak będziecie odkładać 2zł dziennie to będziecie mieli na Bugatti bez ubezpieczenia za jakieś 6350 lat. Ale wrłćmy do tematu tekstu. Veyron ma 2 stacyjki. Stacyjka nr.1 służy do normalnej jazdy. Spojlery są przyklejone gładko do nadwozia ,a dyfuzor chowa się tuż pod silnikiem. Aby przypadkiem się nie uszkodził podczas dojazdu do toru wyścigowego. Gdy odpalimy tę supermaszynę za pomocą drugiej, umieszczonej między fotelami stacyjki. Wszystkie spojlery wysuwają się, a dyfuzor opuszcza się by współgrać z gładkim podwoziem. Głłwny komputer wyłącza odcięcie do 375km/h. Teraz możemy pognać już 407km/h.

„...przy tej prędkości lepiej wykorzystać ASH...”

Zarówno Mercedes SLR McLaren jak i Bugatti Veyron posiadają hamulec aerodynamiczny który uruchamia się automatycznie przy mocniejszym wciśnięciu pedału hamulca.


BXMASTER

 
Ostatnia modyfikacja: BXMASTER
Dodał: BXMASTER Komentarze Ocena: 10/10
KOMENTARZE:
Nocturne dnia 28-02-2007 16:52
Inne supersportowe wozy posiadające wysuwany spojler czy to w celu poprawienia hamowania, czy poprawienia sterowności przy dużych prędkościach to :
Isdera Commendatore 112
McLaren F1
Ferrari Enzo

Co do Veyrona to ciekawosta - w momencie, gdy Maluuch osiąga 100km/h Veyron pędzi już z prędkością 400km/h :D (55s)


Pawełek18 dnia 28-03-2007 19:33
A Ford GT90 też że jak osiągnie 100 to mu się wysuwa tylni spojler.


BXMASTER dnia 28-03-2007 21:05
Na marginesie: GT90 był samochodem prototypowym i nie trafił do produkcji.


PeterWRC dnia 28-03-2007 22:55
A KNIGHT 2000 to może co produkcja seryjna? Tak pozatym tych Knightów 2000 jeździ po ulicach jak zaraza, wszędzie ich pełno. I żeby to jakiś normalni kierowcy jeździli tak jak to karki w dresach w swoich BMW, a tutaj dwumetrowi rumunii z afro na głowie i często z okularami zasłaniającymi pół tważy, odzianymi w czarną skórę oraz myślący ze lecą na nich wszystkie panienki na dzielnicy kiedy powożą sie tym starym zardzewiałym trupem , palącym jak smok hektolitry wachy. Pozatym niemyślą ale myślą że są wstanie opanowac samemu cały świat , śpiewają te swoje durne piosenki "Wskakuj do mojego wozu a..." potem biedna dziewczyna rodzi za 9miesięcy dziekco którego ojciec rozbija się niewiadomo gdzie po świecie swoim czarnym złomem. Pozatym zazwyczaj kierownicy tych KITTów cierpią na zaburzenia świadomości oraz schizofrenie. Jest tak dlatego gdyż palą za dużo marihuany poczym wdają się w rozmowe z swoim samochodem który rzekomo do nich mówi.Są też nałogowymi alkocholikami , jeżdzą niezwykle brawurowo powodując niezwykle dużo wypadków drogowych. Ach co ten Knight Rider potrafi zrobić z ludźmi?


Zaloguj się, aby dodać swój komentarz.


. . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt