Artykuły

Knight of the Phoenix - Książka kontra Film
Krótkie porównanie książki wydanej w Polsce pt. Ryzykowna gra oraz odcinka Knight of the Phoenix - czyli czego nie zobaczymy na ekranie...
Nieustraszony. Jak wielu z Was, pierwsze odcinki tego serialu widziałem jako dziecko, gdy był emitowany na antenie Polsatu. Teraz, dzięki uprzejmości (a właściwie nieuprzejmości...) TVP, możemy znów śledzić przygody Michaela Knighta.
Jednak, nie czekając na kolejny odcinek czwartej serii, postanowiłem się cofnąć do samego początku. Do pierwszej serii, jak dla mnie - najbardziej odległej i mrocznej...zwłaszcza momentami;) Zanim jednak obejrzałem Knight of the Phoenix, postanowiłem dokładnie przeczytać książkę. Teraz, po zapoznaniu się z treścią obu wersji rozpoczęcia historii naszego ulubionego serialu, postanowiłem się z Wami podzielić kilkoma drobnymi spostrzeżeniami.

Tak jak w przypadku innych filmów na podstawie książek, tak i przed obejrzeniem Knight of the Phoenix warto przeczytać książkę (wydaną w Polsce pod tytułem Ryzykowna gra). W ekranizacji pominięto kilka mniej lub bardziej istotnych faktów, istnieje też kilka niezgodności.

I tak np.w książce czytamy, że podczas bójki w barze Michael po pokonaniu kilku przeciwników zaczyna mieć problemy z odpieraniem kolejnych ataków, podczas gdy zjawia się Lonnie. Michael nabiera się, że ta przybyła na odsiecz, zaś ta rozbija mu na głowie butelkę po czym Michael budzi się w areszcie.

Ucieczka KITTa z budynku Comtronu w książce została dokładnie opisana - Devon po rozmowie z Michaelem podłączył się pod system KITTa i przekazał mu plany oraz wydałrozkazy. KITT odnalazł najsłabszy punkt pancernego pomieszczenia i obliczył jaką prędkość musi przybrać by przebić się przez ścianę i jednocześnie nie zrobić krzywdy stojącemu za nią strażnikowi.

Inaczej też wygląda początkowy stosunek Michaela do KITTa - w książce Knight jest znacznie bardziej agresywny i nieufny, okazuje swą niechęć wiele razy i kłóci się z KITTem, zabrania mu sięodzywać itp. Na ekranie zaś widzimy mimo wszystko bardziej koleżeńskie sprzeczki.

W książce zaś nie ma mowy o tym, jak dwóch złodziejaszków próbuje kilkakrotnie ukraść KITTa, co im się w końcu udaje, jak widzimy w odcinku:)

Mówiąc ogólnie akcja w książce wydaje się być przedstawiona bardziej dramatycznie, lecz to akurat może być tylko moim osobistym odczuciem.

Kolejną niezgodnością jest fakt, że w książce Michael wraz z Devonem, po zakończeniu akcji (a przed odbyciem lotu Knight Jetem) przyjeżdżają do SEMI, gdzie Michael poznaje Bonnie. W Knight of the Phoenix widzimy tylko SEMI przez ułamek sekundy, a nawet nie ma o niej mowy.

Myślę, że nie są to wszystkie różnice pomiędzy książką a filmem, ba, jestem prawie pewien, jednak trzeba przyznać, że mimo takowych Knight of the Phoenix jest całkiem niezłą i w bardzo dużym stopniu wierną oryginałowi (czyli książce) adaptacją. Zdecydowanie warto ten, podwójny zresztą, odcine kobejrzeć, ze względu na intrygujące wydarzenia, ich zaskakujący przebieg, lub chociażby po to, by zobaczyć, jak się zaczęła historia człowieka, który walczy ze złem w tym niebezpiecznym świecie...świecie Nieustraszonego.

Pozdrawiam i liczę na wasze spostrzeżenia!
-eNeR!

 
Ostatnia modyfikacja: eNeR
Dodał: eNeR Komentarze Ocena: 10/10
KOMENTARZE:
Timon dnia 17-09-2006 15:00
No fajnie to zrobiłeś, przynajmniej każdy teraz będzie wiedział czym się różni film od książki.
Też czytałem tę książkę a oprócz tej "Śmiertelny jeździec" bo tylko te 2 posiadam. Pozdrawiam


Fenix The Best dnia 17-09-2006 15:15
Dzieki temu artykułowi tym bardziej zacheciłeś mnie do zdobycia tej ksiażki. ;)


eNeR dnia 17-09-2006 15:15
Ja niestety mam tylko tą jedną książkę... Szukam wciąż na allegro i w antykwariatach pozostałych, ale bezskutecznie. Dzięki za opinię, czekam na kolejne i pozdrawiam;)


Fenix The Best dnia 17-09-2006 15:22
Obecnie na allegro jest książka "Ryzykowna Gra", zastanawiam sie czy moze jej nie kupic, ale ksiazka kosztuje 6,90 a koszt wysylki to 5zł. Troche szkoda mi kasy, ale w tej chwili sprawdzam co jeszcze ciekawego ma do zaoferowanie ten sprzedajacy.


BXMASTER dnia 17-09-2006 21:10
Po pierwsze i primo jak mawiał dowódca kompanii:D Książka była napisana na podstawie odcinka. Po drugie wspomniani złodzieje są chyba jededynym, poważnym elementem psującym film. Był to jak sądzę element przytrzymujący dzieci przed telewizorami ,a książek i tak dzieci nie czytają.


eNeR dnia 17-09-2006 21:24
Dzięki za info, byłem pewien, że to na podstawie książki powstał odcinek, jak w większości przypadków;) Pozdrawiam;)


Fenix The Best dnia 28-11-2006 18:23
Dzisiaj w czasie podrózy przeczytałam sobie tą ksiażkę i mam mieszane odczucia. I może nie chodzi tu tyle o sposób ukazania akcji i te róznice miedzy książką a odcinkiem, a o sposób przetłumaczenia tej książki.

Nawet nie wiecie, jak bardzo chciałabym przeczytać ta książke w oryginale...

Mimo wszystko artykuł ciekawy i opisuje wazniejsze różnice między odcinkiem i książką.

I tak jak pisał eNeR, książka zawiera o wiele mniej "scenek humorystycznych", jest poważniejsza i mroczniejsza.

Chociaż oceniając ją tylko jako "ksiażkę", to zbyt wysokiego poziomu soba nie prezentuje.


eNeR dnia 28-11-2006 23:49
...ale czyta się przyjemnie ;) Dzięki za przeczytanie "artykułu" ;D Pozdrowionka;)


samuraj22 dnia 09-02-2007 13:07
Żeby zrozumieć film trzeba znać szczegóły.A po przyczytaniu książki się rozumie film.Więc proponóję przyczytać książkę a potem oglądać film.:-)))


eNeR dnia 10-02-2007 02:14
Pewnie, warto zdobyć w ogóle wszystkie cztery książki, które wyszły :)
...ja na razie mam dwie, a pozostale dwie, że tak powiem obserwuję:) Mozna trafićczęsto na allegro, ale o dość różnych cenach:)


Zaloguj się, aby dodać swój komentarz.


. . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt