Artykuły

Nowoczesna Technologia
Czyli nietuzinkowe rozwiązania techniczne przydatne przy budowie prawdziwego K.I.T.T.a.

SPIS TREŚCI
1. Materiały
2. Hamulce ceramiczne
3. Pancerz elektryczny
4. Hamulce aerodynamiczne
5. Podwozie aerodynamiczne
6. Aktywne zawieszenie


1.
Serialowy K.I.T.T. był zbudowany z niezniszczalnego stopu metalowego. Podstawą budowy wszelkich nowoczesnych pojazdów pancernych również są specjalistyczne materiały takie jak stopy chromu i molibdenu, utwardzone aluminium, magnez, tytan, zubożony uran, włókno węglowe, kevlar czy tempur. O ile układane warstwowo płyty z hartowanej stali czy zubożonego uranu to w uproszczeniu pancerz nowoczesnych ciężkich czołgów typu Abrams czy Challenger II, o tyle pozostałe wymienione tu materiały są stosowane przy budowie pancernych samochodów. Cechuje je wysoka wytrzymałość i niska waga. Samochodom opancerzonym ochronę zapewnia tzw. sandwich z aluminium, kevlaru i magnezu. Tempur natomiast to niepalne tworzywo sztuczne o wysokiej sztywności używane przez NASA do budowania wyposażenia statków kosmicznych takiego jak fotele, poszycie ścian wewnętrznych czy obudowy różnych urządzeń. Tempur znalazł już zastosowanie także w budowie samochodów cywilnych. W fotele zbudowane z tego materiału wyposażono np. Koenigsegg- a CCR. Najszybszy dopuszczony do ruchu ulicznego na dzień dzisiejszy samochód. Tak więc można by go zastosować razem z włóknem węglowym do budowy deski rozdzielczej i podstawowego wykończenia kokpitu.2. K.I.T.T. był bardzo szybki ale także z powodu osłon, rozmiarów i wyposażenia musiałby być ciężki. Potrzebne by było więc coś, co skutecznie go wyhamuje. Najlepsze hamulce jakie zastosowano w samochodzie są zbudowane z węglika krzemu dzięki czemu wzrostowi temperatury do pewnego momentu towarzyszy wzrost wydajności układu. Warto wspomnieć że niektóre mieszanki pozwalają uzyskać największą skuteczność przy 1000*C jednakże są to juz wersje wyczynowe które nie radzą sobie w niskich temperaturach. W hamulce tego typu wyposażone są niektóre modele aut marek takich jak Porshe czy
Ferrari. Są one stosowane oczywiście także w niektórych samochodach opancerzonych.3. K.I.T.T. był prawie niezniszczalny w dużej mierze dzięki powłoce molekularnej dzięki której niestraszny był mu ogień ,a mniejsze pociski odbijały się od niego. Powłoka taka jest fantazją ale niedawno wynaleziono pewne urządzenie które daje doskonałą niemalże ochronę przy stosunkowo niewielkiej wadze i rozmiarach. Pancerz elektryczny to najnowsze osiągnięcie egipskich techników wojskowych. Jest obecnie w fazie pierwszych testów. Składa się on w uproszczeniu z generatora prądu, specjalnych przetworników, komputera sterującego i samego pancerza który jest stalową obudową dla specjalistycznej aparatury wewnątrz i szkieletem dla przewodów nadprzewodzących. Ciężki pancerz nowoczesnego czołgu typu Abrams jest w stanie od biedy powstrzymać rakietę z wyrzutni ręcznej ale pancerz szybkiego transportera nie. W osłonę elektryczną będzie można wyposażyć każdy transporter czy ciężarówkę, a jest ona wstanie powstrzymać nawet kilka trafień tego typu pociskiem. Bez wątpienia znajdzie zastosowanie w przyszłych generacjach pojazdów bojowych, a być może także w autach którymi jeżdżą głowy państw.4. Pamiętacie system EBS? (Emergency Brake system) Było to nic innego jak trzy hamulce aerodynamiczne. Czy coś takiego ma rację bytu? Odpowiedź może być tylko jedna: Tak! Wszystkie współczesne samoloty myśliwskie są wyposażone w takie urządzenia które pozwalają im na gwałtowniejsze manewry i pomagają przy podchodzeniu do lądowania. Po raz pierwszy rozwiązanie tego typu na szeroką skalę zastosowali Niemcy w bombowcu nurkującym Junkers Ju-87 Stuka które były u niego skonstruowane tak, że pomagały wejść do lotu nurkowego i zmniejszały prędkość nurkowania. Generalnie hamulce aerodynamiczne są bardzo przydatne przy prędkościach przekraczających 100km/h. Wiele lat temu firma Mercedes postanowiła wprowadzić na rynek swój pierwszy „super” samochód. Niestety borykała się wtedy z problemami finansowymi i dlatego zastosowano tam hamulce bębnowe wszystkich kół i to całkiem przeciętne. Ponieważ w miarę szybki i niestety ciężki „merc” prawie nie hamował, zastosowano hamulec aerodynamiczny. Obecnie produkowany (można by powiedzieć następca tamtego) modelu Mercedes SLR McLaren również taki hamulec posiada. 1000 konne Bugatti Veyron także będzie wyposażone w takowe urządzenie.5. Gdy buduje się szybki samochód zawsze powstaje dylemat: Zbudować wóz który będzie trochę szybszy ale mniej stabilny czy trochę wolniejszy ale za to dużo szybciej pokonujący zakręty? W latach 70 gdy w samochodach F1 zaczęto stosować aerodynamiczne podwozie nie rozwiązano tego problemu ale stworzono coś co pozwalało na poprawienie przyczepności przy jednoczesnym zmniejszeniu oporu powietrza. Było to odpowiedzią na zabronienie stosowania turbin zasysających, Aerodynamiczne podwozie (inna sprawa że regulamin zabronił stosowania tego rozwiązania 5 lat później).
W każdym normalnym samochodzie nawet wyposażonym w osłony silnika, baku itd. podwozie ma wiele wystających i kanciastych elementów które same w sobie stawiają opór i powodują niekorzystne zawirowania pod autem. Logiczne było by więc wygładzenie tej powierzchni a najlepiej jednocześnie nadać jej kształt taki jak w górnej części skrzydła samolotu czego konsekwencją jest zlikwidowanie oporów i zawirowań oraz zwiększenie prędkości znajdującego się pod autem powietrza co generuje podciśnienie dociskające samochód do drogi. W podwozie tego typu wyposażone są samochody takie jak Ferrari F60 (Enzo) oraz jego poprzednik F50, Saleen S7 czy McLaren F1.6. Zawsze, gdy projektuje się samochód, niezależnie od konstrukcji zawieszenia trzeba zdecydować jak długi ma być skok wahacza, jaka ma być siła tłumienia, jaka wysokość itd. Niskie zawieszenie obniża środek ciężkości i auto prowadzi się lepiej, ale istnieje ryzyko uderzenia o podłoże, twarde zwieszenie nie sprawdza się na dziurach bo auto zaczyna podskakiwać i traci przyczepność, krótki skok powoduje że na nierównej
drodze koła mogą odrywać się od ziemi i odwrotnie. Na płaskiej, dobrej drodze wyższe, miększe, o dłuższym skoku zawieszenie się nie sprawdzi. Ale po co rezygnować na rzecz kompromisu skoro można zbudować zawias który będzie się dostosowywał? Sterowane komputerem aktywne zawieszenie rozwiązuje te problemy. Przykładowo na gładkiej, asfaltowej drodze prześwit będzie minimalny ,a twardość maksymalna dzięki czemu auto nie będzie się pochylać i zachowa stabilność. Gdy droga będzie pofalowana zawias stanie się miększy aby auto nie podskakiwało a w zakręcie koła pozostały na ziemi. Itd. Przy dziurach i nierównościach znów zwiększa się o niezbędną wartość prześwit i zmniejsza twardość. Dzięki temu na każdej drodze auto nie zmienia za bardzo rozkładu obciążeń a wszystkie koła mają idealną przyczepność. Innymi słowy zawsze można uzyskiwać wysoką prędkość, przede wszystkim w zakrętach.

Tak więc oto przedstawiłem kilka niecodziennych rozwiązań mogących znaleźć zastosowanie przy budowie auta o zastosowaniu podobnym do celów w jakich był używany serialowy KNIGHT 2000.


 
Ostatnia modyfikacja: eNeR
Dodał: BXMASTER Komentarze Ocena: 8/10
KOMENTARZE:
mazdatokiobb2 dnia 10-05-2009 14:30
Ja tam wolę toyotę suprę lub skyline


knight-rider1 dnia 05-04-2011 17:49
Mnie się podoba ;)


Zaloguj się, aby dodać swój komentarz.


. . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt