Wróć do serwisu FAQ Download Edytuj profil w serwisie Księga gości International guests

Strona główna forum Szukaj Użytkownicy Zaloguj

FAQStrona g3򶭡 forum SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
KITT (2012) VS KITT (1982) VS Pontiac Firebird (198?)
Autor Wiadomość

eNeR 
Moderator / DJ

Wysłany: 01-04-2012, 01:00 KITT (2012) VS KITT (1982) VS Pontiac Firebird (198?)

'
KITT (Hot Wheels, 2012) VS KITT (Kenner, 1982) VS Pontiac Firebird (Mc Toy, 198?)

PORÓWNANIE MODELI

Niedawno kupiłem model KITTa z tegorocznej serii Hot Wheels, model KITTa z 1982 roku wylicytowany przez Tomka na aukcji na rzecz naszego serwisu jeszcze jest u mnie, ostał mi się także model Firebirda z lat 80..wszystko to sprawiło, że nadarzyła się niepowtarzalna okazja do porównania tych trzech modeli. Zapraszam do przeczytania i obejrzenia!

1) Przód

Przyjrzyjmy się najpierw przodom modeli. Patrząc na powyższe zdjęcie już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że każdy różni się dość znacząco (pomijam brak skanera w Firebirdzie, bo to oczywiste).

Skaner - w modelu z 1982 roku (środek zdjęcia) jest jak widać dość prosty i nieco wystający, zaś w modelu Hot Wheels bardziej dopasowany. Mimo to bardziej na plus jest - mimo nieco słabszego odwzorowania - skaner KITTa '82, ponieważ jest bardziej widoczny - wbrew pozorom nie rzuca się przesadnie w oczy, zaś ten z tegorocznego KITTa bywa zbyt mało widoczny (przez to, że jest bardziej schowany - mimo, że podobnie jak w prawdziwym KITTcie).

Maska - tutaj wygrywają KITT 2012 i Firebird z lat 80. Maska modelu KITTa z 1982 jest nieco za długa, zaś w zestawieniu maski wspomnianych dwóch modeli (poniższe zdjęcia) fajnie widać różnice wynikające z "tuningu" zwykłego Firebirda, tudzież Trans-Ama, do postaci KITTa.

2) Tył i kilka innych szczegółów

Na powyższej fotce widać dobrze dwie podstawowe różnice dotyczące tyłu - 1) tablica KNIGHT obecna w modelu 2012, 2) wyższy spoiler w modelu 1982, ale także inne szczegóły - KITT 2012 ma dobrze odwzorowany dach T-Top, w modelu z 1982 jest tylko jego zarys. Inaczej wygląda wnętrze każdego z modeli. Desce rozdzielczej przyjrzę się później, ale jak widać oba KITTy mają różną tylną półkę oraz kanapę (lub jak kto woli tylne siedzenia). Można zauważyć także to, o czym wspomniałem wcześniej - że model z 1982 ma dłuższy przód, zaś KITT z Hot Wheels i Firebird z MC Toy są pod tym względem bardzo podobne.

3) Bok

Tutaj także kilka różnic (pomijając napis na modelu z 1982). Przede wszystkim nasz wzrok przyciągają zupełnie różne koła/felgi. Tutaj najodpowiedniejsze wydają mi się te z oryginalnego KITTa z 1982 roku, chyba najbliżej im do serialowego auta. Zwykły Firebird ma kółeczka seryjne - takie miały wszystkie modele tej firmy z lat 80. W nowej serii Hot Wheels tak nie jest - wiele modeli ma różne koła/felgi, dlatego tym bardziej nie rozumiem decyzji twórców. Koła są trochę za duże, zaś felgi pasowałyby idealnie do Mustanga (czyli np.do nowego KITTa z KR:TS), ale na pewno nie do klasycznego KITTa, Trans-Ama. Niby zachowano srebrną obwódkę, jak w KITTcie '82, ale to stanowczo za mało, by móc pochwalić ekipę Hot Wheels za wykonanie tej części modelu. Ponownie natomiast jest widoczne ogólne podobieństwo między tegoroczną odsłoną KITTa a zwykłym Firebirdem. Niektórych troszeczkę może razić jeden szczegół - w nowym KITTcie nikt nie zawrócił sobie głowy kierunkowskazem (obecnym w pozostałych dwóch modelach).

4) Wnętrze

Tutaj z oczywistych przyczyn model Firebirda pomijam. Jeśli chodzi o wnętrze, to na pewno różni się wygląd foteli, tylnej kanapy i tylnej półki, o czym już pisałem. Może irytować fakt, że w nowym KITTcie strasznie niefajnie potraktowano przednie fotele. Ktoś nie zadając sobie trudu, prawdopodobnie dla łatwiejszego wymodelowania czy mieszczenia deski rozdzielczej KITTa i kierownicy, po prostu obciął przednie fotele skracając znacznie część siedzenia, przez co wygląda to bardzo nienaturalnie w stosunku do tylnej kanapy (nie widać tego na zdjęciach, bo nie miałem jak tego "złapać"). Wygląd kierownicy w obu KITTach jest w porządku i obie przypominają tę z serialu, ale w nowym modelu kierownica z niewiadomych przyczyn usytuowana jest prawie poziomo, zatem kolejny plus wędruje do modelu z 1982.

No, ale przejdźmy do tego, co widzicie na powyższej fotce i co w zasadzie nie wymaga komentarza. O ile patrząc na deskę "starego" KITTa nie mamy wątpliwości, że to właśnie TO auto, to niestety model Hot Wheels w tej kwestii przedstawia radosną twórczość i nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością - co jest dla mnie niezrozumiałe, bo przy - nawet zaryzykuję stwierdzenie - bardzo dobrym odwzorowaniu zewnętrznej części/karoserii, wnętrze potraktowano bardzo lekko i niekoniecznie - dla naszych oczu - przyjemnie. Może telewizorki wyglądają dość nieźle (tylko dlaczego niebieskie?), ale w modelu sprzed 30 lat dbałość o szczegóły jest widoczna znacznie bardziej. Rzućcie okiem jeszcze na poniższą fotografię - widać na niej wiele wspomnianych mankamentów - nienaturalnie płytkie siedzenia przednich foteli (które z kolei są nieco za daleko umieszczone), niemal poziomą kierownicę, a także ową niezbyt udaną deskę.

5) Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszelkie mankamenty - czy warto kupić model 2012? Na pewno. Dlaczego? Cóż, spójrzmy prawdzie w oczy: czy znajdziecie inny równie łatwo dostępny model? Niestety nie. W dodatku, mimo wszystkich tych zastrzeżeń, KITT z Hot Wheels nie jest znacząco gorszy, niż dostępne na eBayu czy niemieckim amazonie starsze modele. Jeśli patrzeć na niego bardziej ogólnie, jest nawet lepszy, bo z zewnątrz wygląda naprawdę fajnie. Jednak jeśli chodzi o wnętrze i niektóre elementy, zdecydowanie wygrywa KITT z 1982. Cóż, może jest to ta subtelna różnica, że model z 1982 powstał na zamówienie i na licencji Universal Studios.. Na opakowaniu modelu z 2012 widać co prawda także logo Universal oraz NBC Universal i notki licencyjne, ale może w 1982 roku, kiedy trwałą promocja serialu, było bardziej istotne, by ten model wyglądał naprawdę dobrze..? Prawdę znają producenci..ja jeszcze raz podkreślę, że na pewno warto się zaopatrzyć w KITTa z kolekcji Hot Wheels 2012, bo to całkiem udany model, i kiedy stoi na półce wcale nie pamiętamy o niedoskonałościach, które czyhają na nas wewnątrz.

Podziękowania dla Tomka/Skryby, bo dzięki temu, że odbierze model osobiście w późniejszym terminie, mogłem przeprowadzić to porównanie.

P.S. Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany starym, podniszczonym, ale poczciwym modelem Firebirda, który wziął udział w powyższym zestawieniu, piszcie PW - może pojawi się w dziale "Sprzedam" i trafi w dobre ręce..?

TS89 

Wysłany: 01-04-2012, 07:30 

eNeR napisał/a
Podziękowania dla Tomka/Skryby, bo dzięki temu, że odbierze model osobiście w późniejszym terminie, mogłem przeprowadzić to porównanie.

Cała przyjemność po mojej stronie ;)

Super porównanie, trzeba będzie zapolować na tego nowego KITTa, nie ma bata ;)

Fenix The Best 
Moderatorka

Wysłany: 01-04-2012, 11:15 

Bardzo fajne i szczegółowe porównanie eNciu! :D

eNeR napisał/a
Może telewizorki wyglądają dość nieźle (tylko dlaczego niebieskie?)

Może bsod? xD

Z zewnątrz najbardziej podoba mi się model z 2012. :) Szkoda tylko, że wnętrze jest takie paskudne. Deskę i fotele słabo jest widać, ale ta tylna półka jest paskudna! :sick:

Nie jestem klockiem lego, nie muszę do niczego pasować.

Bandit 
Bye bye Baby!

Wysłany: 01-04-2012, 12:14 

eNeR napisał/a
Niedawno kupiłem model KITTa z tegorocznej serii Hot Wheels

Ja też, w trzebnickim Tesco za 7,99 (tak, w Trzebnicy jest Tesco).

eNeR napisał/a
skaner KITTa '82, ponieważ jest bardziej widoczny - wbrew pozorom nie rzuca się przesadnie w oczy, zaś ten z tegorocznego KITTa bywa zbyt mało widoczny

Masz po prostu źle namalowany skaner. Ja tak mam z tablicą KNIGHT.

eNeR napisał/a
Na powyższej fotce widać dobrze

...pękniętą szybę w KITTcie 2012!
BTW, czy KITT 1982 nie przypomina Wam przerobionego KITTa z wystawy George'a Barrisa?

eNeR napisał/a
Firebird ma kółeczka seryjne - takie miały wszystkie modele tej firmy z lat 80.

Pontiac Firebird 1985, Matchbox

Pontiac Firebird 1984, Matchbox

Koła w KITTcie 2012 mi tak strasznie nie przeszkadzają. Kiedy postawisz go w półmroku, wyglądają nawet lepiej :)

eNeR napisał/a
O ile patrząc na deskę starego KITTa nie mamy wątpliwości, że to właśnie TO auto, to niestety model Hot Wheels w tej kwestii przedstawia radosną twórczość i nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością - co jest dla mnie niezrozumiałe, bo przy - nawet zaryzykuję stwierdzenie - bardzo dobrym odwzorowaniu zewnętrznej części/karoserii, wnętrze potraktowano bardzo lekko i niekoniecznie - dla naszych oczu - przyjemnie. Może telewizorki wyglądają dość nieźle (tylko dlaczego niebieskie?), ale w modelu sprzed 30 lat dbałość o szczegóły jest widoczna znacznie bardziej.

Telewizorki rzeczywiście całkiem dobre. Wydaje mi się, że deska jest po prostu naklejona, jak w DeLoreanie z Welly.

Jak już napisała Fenix, bardzo dobre porównanie. I gratuluję obu Firebirdów!

EDIT: Coś mi tu nie pasuje:
http://www.mbxforum.com/51-Fal...1-200/MI051/ChF-MI051.htm
Według tej strony posiadany przeze mnie Firebird(drugi od prawej w pierwszym rzędzie) pochodzi z lat 1985-1989. Tymczasem na podwoziu mam napisane 'Macau 1982', czyli seria z kremowym wnętrzem(mam czerwone). Z kolei Matchbox Wiki twierdzi, że modele z czerwonym wnętrzem są z 1984 roku. WTF?

eNeR 
Moderator / DJ

Wysłany: 01-04-2012, 12:42 

Fenix The Best napisał/a
eNeR napisał/a
Może telewizorki wyglądają dość nieźle (tylko dlaczego niebieskie?)

Może bsod? xD

Też mi to przyszło na myśl xD

Fenix The Best napisał/a
Deskę i fotele słabo jest widać

Wiem ,że to nie zarzut, ale i tak się wytłumaczę: zaprezentowane foty są najlepszymi, jakie udało mi się uzyskać..niestety żaden z 3 aparatów nie poradził sobie lepiej z fotami makro tych modeli a fotografowanie wnętrza to już totalna zgroza, obiektywy wariowały..

Rycerz 2000 napisał/a
Masz po prostu źle namalowany skaner. Ja tak mam z tablicą KNIGHT.

Możliwe, ale nie trafiłem na lepszy, inne miały niedomalowany skaner albo właśnie tablicę (btw sporo tych modeli Hot Wheels jest niedokładnie zrobionych i trzeba oglądać i wybierać przy zakupie).

Rycerz 2000 napisał/a
eNeR napisał/a
Na powyższej fotce widać dobrze

...pękniętą szybę w KITTcie 2012!

LOL :lol: Nie jest pęknięta, tylko lekko zarysowana, akurat pod tym kątem było widać, spójrz na inne fotki tyłu, tam rysa nie jest widoczna ;) A tak w ogóle, to model już taki był, nie widziałem tej rysy przez opakowanie..

Nie bardzo rozumiem wstawione przez Ciebie fotki - wyraźnie zaznaczyłem, że chodziło mi o modele różnych samochodów firmy Mc Toy z lat 80 (które miały takie same kółka) a nie o wszystkie modele Firebirda (logiczne, że każda firma ma inny wzór).

Rycerz 2000 napisał/a
Wydaje mi się, że deska jest po prostu naklejona

Bardzo możliwe. W KITTcie z 1982 deska na pewno jest naklejona, widać, że to cieniutka naklejka, w KITTcie Hot Wheels jest to prawdopodobnie coś na kształt kalkomanii, no chyba, że jednak namalowana..co też jest możliwe, bo te tablice chyba są malowane (ja mam w DeLoreanie z Hot Wheels krzywą tablicę).

Co do Twojego modelu, to może być zarówno wyprodukowany w 1982 jak i być reedycją z innym wnętrzem..ale o tym lepiej porozmawiajmy w innym temacie, tutaj skupmy się na powyższym porównaniu :)

Fenix The Best napisał/a
Bardzo fajne i szczegółowe porównanie eNciu!

Rycerz 2000 napisał/a
bardzo dobre porównanie

Dzięki! Miło mi, tym bardziej, że napisałem to bez przygotowania, miały być tylko fotki :)

Fenix The Best 
Moderatorka

Wysłany: 01-04-2012, 14:09 

eNeR napisał/a
Wiem ,że to nie zarzut, ale i tak się wytłumaczę: zaprezentowane foty są najlepszymi, jakie udało mi się uzyskać..niestety żaden z 3 aparatów nie poradził sobie lepiej z fotami makro tych modeli a fotografowanie wnętrza to już totalna zgroza, obiektywy wariowały..

Ale ja to wiem, rozumiem, Ci nie zarzucam. :)
Sama tez kiedyś robiłam zdjęcia, nie pamiętam czy modeli czy figurek i ciężko było mi wychwycić szczegóły, bo się zamazywały przy zbyt dużym przybliżaniu. :)

eNeR napisał/a
Miło mi, tym bardziej, że napisałem to bez przygotowania, miały być tylko fotki

O patrz, a myślałam, że z rozmysłem tak obszernie opisywałeś zdjęcia. :D Ale tak to już bywa jak jest się fanem. O samym skanerze Kitta mozna by ze dwie godziny gadać. :lol:

Nie jestem klockiem lego, nie muszę do niczego pasować.

Odpowiedz do tematu