Wróć do serwisu FAQ Download Edytuj profil w serwisie Księga gości International guests

Strona główna forum Szukaj Użytkownicy Zaloguj

FAQStrona g3򶭡 forum SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Serial Knight Rider w jakości HD
Autor Wiadomość

Robson 

Wysłany: 26-01-2014, 11:49 Serial Knight Rider w jakości HD

Na początek jestem Robert i witam wszystkich fanów serialu Knight Rider. Podobnie jak Wy jestem fanem tego TV show, a właściwie wszystkich klasyków wyprodukowanych w latach 80-tych i 90-tych przy oglądaniu których się wychowałem.

Serial posiadam w swojej kolekcji odkąd został wydany na DVD w UK, zakupiłem sobie bez dłuższego zastanawiania jego wydanie na Amazonie. Kolekcja jest świetna ale DVD to niestety tylko jakość PAL SD, od kilku lat zdążyłam się przyzwyczaić do oglądania filmów na Blu-ray w jakości HD. Tak się składa, że nasz serial oraz wiele innych produkcji Universal Studios zostały jakiś czas temu zremasterowane w jakości HD - to znaczy jeszcze raz wyciągnięto z archiwum oryginalne taśmy filmowe 35mm na których zostały pierwotnie utrwalone zdjęcia i zeskanowano je tym razem w wyższej rozdzielczości.
Niestety te wspaniałe rarytasy jak dotąd nie zostały wydane na Blu-ray i nie można doszukać się żadnych informacji kiedy i czy to nastąpi. Ale prawa do emisji nowych wersji wykupują powoli stacje TV i tak się składa, ze Knight Rider był już emitowany po raz pierwszy w HDTV i to dość blisko bo u naszych sąsiadów Niemców. Niemcy nawiasem mówiąc maja bzika na punkcie tego serialu.
Wykupiłem dostęp do niemieckiej TV i zdobyłem nagrania (wszystko zgodnie z prawem w ramach dozwolonego użytku), jako, ze to tylko HDTV... no to cóż, mam skromniejsze 720p, ale do wydania Blu-ray się zadowolę :) .
Coś tam po niemiecku rozumiem, ale, że ten język nie należy do moich ulubionych to zatrudniłem znajomego speca, który najpierw wydobył, a potem dołożył mi do materiału angielską ścieżkę dźwiękową z DVD. Mam teraz do wyboru dwie ścieżki dźwiękowe: angielska i niemiecka.

Jest więc fajnie, oglądanie po raz kolejny serialu to teraz nowe doznania. Przyszedł mi do głowy kolejny pomysł. Wychowałem się na tym, wiec chcę żeby serial mogły pooglądać ze mną również moje dzieciaki, wszytko zrozumieć i przy okazji podłapać trochę angielskiego - czyli trzeba mi dla nich polskich napisów. Na tłumaczenie i pisanie napisów nie mam czasu (praca, obowiązki), nie były by zresztą też zbyt profesjonalne. Poszperałem więc czy przypadkiem takie tłumaczenie już nie powstało i wygląda na to, że napisy są na polskim wydaniu DVD od Amercom.
Przyjrzałem się temu wydaniu, ale jakościowo (pudełka, płyty i inne dodatki) nie zachwyca w porównaniu do tego co mam z zachodu i nie uśmiecha mi się zapłacić kupę kasy tylko za samą możliwość zdobycia napisów. Chce więc zaproponować komuś kto posiada wydanie Amercom i trochę wolnego czasu przyjacielski biznes. Mój spec informatyk mówi, że jest wiele programów, którymi można wyextraktować napisy z DVD do formatu SRT, on później może wkleić takie napisy do plików z materiałem HD i będzie możliwość ich włączania lub wyłączania jak na oryginalnych Blu-Ray i DVD. Potrzebuję poznać osobę, która może wydobyć napisy ze swojego wydania do formatu jaki potrzebuje informatyk, jako, że zostaniemy znajomymi to w ramach dozwolonego użytku będę mógł całkiem legalnie podzielić się z moim nowym przyjacielem serialem nagranym z TV w fajnej jakości :) .

P.S. Jeżeli ktoś nie wie to Telewizja Polska nadaje aktualnie serial The A-Team od poniedziałku do czwartku o 15:45 (powtórki po północy), właśnie kończy się drugi sezon. Tak się składa, że emitują również nowo zeskanowaną wersję HD :) .

marcing115

Wysłany: 26-01-2014, 15:42 

Kurka, pomógłbym, ale niestety nie mam wydania amercoma :?

Fenix The Best 
Moderatorka

Wysłany: 28-01-2014, 18:37 

A czy jest to bardzo czasochłonne? :P

Nie jestem klockiem lego, nie muszę do niczego pasować.

Robson 

Wysłany: 28-01-2014, 23:52 

Z informacji jakie otrzymałem należy użyć oprogramowania SubRip: http://en.wikipedia.org/wiki/SubRip

Mój informatyk wyjaśnił mi, że oprogramowanie to działa na przy użyciu techniki OCR, podobnie jak oprogramowanie skanera do dokumentów w formie papierowej. Trzeba zdefiniować na początku tablicę znaków pod dany materiał źródłowy, a potem na podstawie tych danych program zamienia napisy z filmu DVD na napisy w formie pliku tekstowego. Twierdzi, że dzięki Google szybko można znaleźć przystępne manuale do wykorzystania tego oprogramowania.
Przy tej ilości materiału domyślam się, że trzeba zarezerwować wiele wieczorów. Mój spec robi dla mnie podobne rzeczy przeważnie w wolnych chwilach, gdy nie ma do ogarnięcia żadnych firmowych tematów lub po godzinach w domu. Zawsze czekam kilka dni/tygodni na materiały, więc trochę czasu na pewno muszą tego typu operacje zabierać. Chociaż w tym wypadku jak mówił, nie zachodzi, żadna konieczność przekodowania czy obrabiania materiału, więc rezultaty są szybsze.

Możemy się oczywiście umówić na zasadzie jakiegoś umownego daleko idącego harmonogramu w przygotowaniu napisów. Mój informatyk będzie potem łączył te dane z materiałem, również zgodnie z harmonogramem, odcinek po odcinku i w ten sposób sukcesywnie krok po kroku osiągniemy rezultat wynikowy.
Zwykle coś takiego daje całkiem ciekawy efekt, oczekiwanie na przygotowanie kolejnych odcinków daje powód do stworzenia harmonogramu oglądania, którego trzeba się trzymać :)

Wracając do sedna tematu czyli serialu w jakości HD, to chętnie udostępnił bym jakieś krótkie próbki z materiału który posiadam, dla pokazania ile dało się wyciągnąć z poczciwej taśmy filmowej 35mm. Szczególne trzeba to docenić gdy prezentowane jest wnętrze KITTa, swoją drogą było całkiem starannie wykonane :) . Czy na tej stronie jest możliwość zamieszczania większych plików video? Nie chciałbym robić tego przez platformy typu YouTube.

Teoretycznie taśma filmowa 35mm jest porównywalna z cyfrową rozdzielczością 4K, więc jest nawet możliwość, że w przyszłości obejrzymy serial Knight Rider na telewizorach UltraHD. We współczesnych serialach z kolei często robi się zdjęcia przy użyciu technologii cyfrowej w rozdzielczości 2K, tak aby sprostać telewizji HDTV, za kilkanaście lat może okazać się, że starsze seriale będą dostępne w lepszej jakości niż te obecnie współczesne, na których tnie się koszty produkcji w ten właśnie sposób. Z tego co wiem jeden z odcinków serialu Dr. House był filmowany lustrzanką (aparat cyfrowy) w rozdzielczości zaledwie FullHD.

kakagonzalez 
Nowa Gwardia

Wysłany: 29-01-2014, 07:45 

Robson napisał/a
Teoretycznie taśma filmowa 35mm jest porównywalna z cyfrową rozdzielczością 4K
Nie teoretycznie. Po prostu jest :)
Dodając do tego to, że Niemcy mają na punkcie tego serialu bzika można się spodziewać, że za parę lat będzie można zobaczyć KR w 4K :D

Odnośnie tego wyciągania napisów: gdyby odpalić płytkę w Pc-cie i oworzyć pliki nie pojawi tam się aby oddzielny plik napisów? ;)

Robson napisał/a
Z tego co wiem jeden z odcinków serialu Dr. House był filmowany lustrzanką (aparat cyfrowy) w rozdzielczości zaledwie FullHD.
What? :shock:

Homo sum; humani nil a me alienum puto.
Człowiekiem jestem; nic co ludzkie nie jest mi obce

Robson 

Wysłany: 09-02-2014, 22:29 

Widzę, że zainteresowanie tematem w społeczności jest bardzo słabe, a na pierwszy rzut oka strona wygląda na jakąś dużą zorganizowaną grupę fanów serialu.

Nikt nie odezwał się do mnie poprzez system prywatnych wiadomości.

Tymczasem znalazłem okazję w jednym z najpopularniejszych serwisów aukcyjnych i zakupiłem od jakiegoś desperata pierwszy sezon tego wydania od Amercom za śmieszną cenę 27PLN. Czekam na przesyłkę aby przekazać nośniki mojemu człowiekowi od spraw technicznych. Potem sprezentuję pewnie płytki komuś z rodziny lub znajomych.

Oczywiście ponawiam moją propozycję co do dalszych odcinków, jeżeli nikt się nie odezwie pewnie kupię w tym calu resztę wydania od Amercom szukając okazji.

Jeśli ktoś nie chce prowadzić rozmów przez tę stronę to proszę o krótką prywatną wiadomość, a podam tej osobie mój adres mailowy.

P.S. Odnośnie Dr House: http://www.swiatobrazu.pl/dr-h...non-5d-mark-ii-20052.html

Bandit 
Bye bye Baby!

Wysłany: 09-02-2014, 23:05 

Nie wiem, dlaczego inni się nie odezwali, ale mogę powiedzieć ci, dlaczego ja tego nie uczyniłem. Otóż jestem zdania, że jakość FullHD nie tylko nie polepszyłaby widowiska zwanego KR, ale nawet by je pogorszyła. Niedoskonała jakość stanowi część uroku starszych filmów i seriali, a ich kolorowanie i poprawianie jakości cały ten urok im zabiera. KR ma 32 lata, więc po co mu najnowsza technologia?

Robson 

Wysłany: 09-02-2014, 23:56 

Bandit napisał/a
kolorowanie i poprawianie jakości cały ten urok im zabiera. KR ma 32 lata, więc po co mu najnowsza technologia?

Przypominam, że to właśnie w takiej jakości serial został pierwotnie nakręcony na taśmie filmowej 35mm, nie ma tu mowy o żadnym kolorowaniu czy jej poprawianiu. To, że oglądaliśmy pierwotnie serial w pogorszonej jakości to zasługa niedoskonałości ówczesnej technologii telewizyjnej. Serial można było wyświetlać nawet w kinie w jakości porównywalnej z dzisiejszą technologią 4K.

Fenix The Best 
Moderatorka

Wysłany: 08-03-2014, 17:00 

Jeżeli jest to jeszcze aktualne, to mogę sie podjąć eksportowania tych napisów.
Musiałbyś mi tylko napisać jakiego programu trzeba użyć do tego.

A no i zająć się tym bym mogła dopiero w drugiej połowie miesiąca, bo jestem teraz w trakcie przeprowadzki i co 3 dni jestem w innym mieście. ;)

Nie jestem klockiem lego, nie muszę do niczego pasować.

eNeR 
Moderator / DJ

Wysłany: 28-11-2014, 13:13 

Supa Knajt Rajdaaa! #BluRay #KITTsan #mosimosi #sake xD

http://response.jp/article/img/2014/11/27/238332/796228.html

..ale trzeba przyznać, że zacna premiera!

Galaxy 

Wysłany: 28-11-2014, 17:03 

ナイトライダー: スーパーカーロボット世界を守る (Knight Rider: Super robot samochód chroniący świat) idealny materiał na mangę :nice:

michalind

Wysłany: 29-11-2014, 18:18 

http://ccextractor.sourceforge...or/dvd-cc-extraction.html - tym powinniście wyciągnąć napisy.

Odpowiedz do tematu