|
Ciekawostki
- W San Antonio by³o tak gor±co, ¿e w dniu filmowania policyjnego po¶cigu czê¶æ ekipy przerwa³a pracê z powodu wyczerpania.
- Film przekracza³ ustalony czas trwania o 8-12 minut i zosta³ skrócony. Usuniêto czê¶æ scen dramatycznych, nie zawieraj±cych akcji. £±czy³o siê to z wizj± studia Universal, by film by³ wype³niony akcj± po brzegi.
- Twórcy filmu chcieli stworzyæ nowe postacie i nowe relacje miêdzy nimi. Jedyn± zachowan± relacj± z serialu by³a Michaela i K.I.T.T.a (po czê¶ci mo¿na zaliczyæ tak¿e tê Knighta z Devonem).
- William Daniels w filmie ponownie u¿yczy³ g³osu K.I.T.T.owi.
- Patricia McPherson (Bonnie) i Peter Parros (RC III) nie zostali zaproszeni do udzia³u w produkcji, poniewa¿ stacja NBC chcia³a, by serial poszed³ w innym kierunku a akcja skupia³a siê na Michaelu, K.I.T.T.cie i Devonie.
- Jan Hammer, twórca muzyki do filmu, zosta³ zatrudniony przez Freda Lyle’a, który pozna³ jego twórczo¶æ bêd±c producentem serialu „Miami Vice” („Policjanci z Miami”). Hammer powiedzia³: „Chcieli muzyki innej ni¿ wszystko, co mo¿na us³yszeæ telewizji a ja podj±³em to wyzwanie”. Universal i NBC mieli nadziejê, ¿e po filmie powstanie serial, wiêc g³ówny temat muzyczny by³ dla nich istotny. Jan Hammer szybko wpad³ na pomys³ melodii – utwór powsta³ w ci±gu 20 minut. Po dwóch tygodniach by³a gotowa ca³a muzyka do filmu/serialu.
- W jednej ze scen mo¿emy zobaczyæ torbê sklepu Joske, mimo, ¿e sklep ten zosta³ zamkniêty w 1987 roku (film powsta³ w 1991).
- W jednej ze scen Michael i Maddock spotykaj± aktora Jamesa Doohana, którego pos±dzaj± o kradzie¿. Bohaterowie wspominaj±, ¿e zagra³ on 10 razy w Star Treku. Choæ wtedy to by³ ¿art, po kilku latach okaza³o siê, ¿e niewiele siê pomylono - Doohan zagra³ w Star Treku 7 razy.
- Dan Quale, który pojawia siê jako prezydent USA, by³ wówczas (w 1991 roku) wiceprezydentem.
- Mitch Pileggi (Watts) i Carmen Argenziano (Maddock) 3 lata po udziale w filmie rywalizowali w castingu o rolê dyrektora Skinnera w serialu “Z Archiwum X”. Casting wygra³ Pileggi.
- Podczas zdjêæ do filmu David Hasselhoff rozdawa³ fanom promuj±ce serial „Nieustraszony” zdjêcia z 1982 roku, przedstawiaj±ce jego i K.I.T.T.a. Alan J. Levi powiedzia³, ¿e ekipa ¿artowa³a z tego mówi±c Hasselhoffowi jak m³odo wygl±da na zdjêciu a jak stary jest obecnie.
Scenariusz kontra film
- W filmie ogl±damy b³êkitnego Chevroleta z 1957 roku, ale wg scenariusza autem Michaela mia³o byæ czarne Volvo z 1991. Wiele kwestii wypowiedzianych przez K.I.T.T.a, mia³o odnosiæ siê w³a¶nie do tego auta. Jeden z przyk³adów:
Wersja Chevy: „Mo¿e nie dogoniê ka¿dego przestêpcy, ale z pewno¶ci± bêdê dobrze siê prezentowa³ na parkingu.”
Wersja Volvo: „Mo¿e nie dogoniê ka¿dego przestêpcy, ale z pewno¶ci± przewiozê du¿o zakupów.”
Równie¿ jeden z dialogów Shawn zosta³ zmieniony:
Wersja Chevy: „Zawie¶ parê pluszowych kostek na lusterku i mo¿emy ruszaæ!”
Wersja Volvo: „Rzuæ z ty³u dwa dzieciêce foteliki i mo¿emy ruszaæ!”
- Cz³owiekiem wziêtym omy³kowo za przestêpcê Toda Mullena mia³ byæ nie James Doohan znany z serialu Star Trek a gwiazda amerykañskiej dru¿yny futbolowej Seattle Seahawks, Brian Bozworth.
- Opis pierwszej sceny z Michaelem: „Nie widzieli¶my go wiele lat. Czas - a mo¿e nie tylko czas - zebra³ swoje ¿niwo. Nieogolony. Z podkr±¿onymi oczami. Samotnik.”
- Na uzasadnienie przez Maddocka demonta¿u K.I.T.T.a Devon odpowiada: „Gdyby nie Michael i KITT, Fundacja przepad³aby na d³ugo przed twoim przybyciem”.
- Opis K.I.T.T.a (a raczej tego, co z niego zosta³o), gdy widzimy go pierwszy raz: „Kamera pokazuje stos czê¶ci w warsztacie, niektóre wygl±daj± znajomo: skaner K.I.T.T.a, czê¶æ deski rozdzielczej z przyciskiem Turbo Boost, modulator g³osowy (voicebox) K.I.T.T.a. Wszystko nieaktywne.”
- K.I.T.T. przedstawia siê jako „Oryginalnie stworzony uk³ad serii 2000, wzmocniony ekspanderem pamiêci Westgate i dodatkow± 64-bitow± magistral±”.
- Scenariusz zawiera scenê, w której K.I.F.T. wpada do wody z tego samego doku, co wcze¶niej Chevy, by szybko dotrzeæ do centrum handlowego i zatrzymaæ Wattsa.
- K.I.T.T. wyra¿a swoj± z³o¶æ spowodowan± zaniedbaniem: „Rozmontowa³e¶ mnie na kawa³ki, zabra³e¶ pamiêæ i zostawi³e¶ obok niezaprzeczalnie lepszego auta. Mo¿esz my¶leæ, ¿e jestem tylko maszyn±, ale mam procesor odpowiedzialny za uczucia.”
Odniesienia do serialu
- Na pocz±tku odcinka „Short notice” (1x22) Michael wraca z wypadu na ryby. To hobby pojawia siê ponownie w „Knight Rider 2000”.
- Odcinek „Soul Survivor” (2x09) rozpoczyna siê scen±, w której Michael gra w Pac-Mana na ekranie K.I.T.T.a. W „Nieustraszonym 2000” K.I.T.T. wspomina o tym po swojej reaktywacji.
- W filmie mo¿emy zaobserwowaæ uderzaj±ce podobieñstwo do pilota serialu – Shawn tak jak Michael zostaje niemal ¶miertelnie postrzelona w g³owê a nastêpnie, pod koniec filmu, w prawe ramiê.
- W filmie mo¿emy zobaczyæ K.I.T.T.a jako Chevroleta z 1957 roku. W odcinku serialu pod tytu³em „Forget me not”, Michael wspomina Chevroleta z 1956 roku a K.I.T.T. pyta go, czy to auto te¿ mia³o funkcjê Surveillance Mode.
- W odcinkach pod koniec drugiej serii oraz w niektórych serii trzeciej (np. „Knight od the Drones”) mo¿emy zaobserwowaæ w SEMI obrazek auta przypominaj±cego K.I.F.T.a.
- Brak procesu starzenia u Michaela jest t³umaczony jego operacj± plastyczn±, jak± przeszed³ w 1982 roku (Pilot serialu).
- W serialu symbolem Fundacji Knighta by³a z³ota figura szachowego konika (skoczka) na czarnym tle. W filmie jest to podobna figura, przedstawiona w postaci ying-yang (bia³ej i odwróconej czarnej).
- Na pocz±tku filmu widzimy ujêcia K.I.T.T.a jad±cego przez pustyniê, zupe³nie jak w serialu, ale pod innym k±tem. Scenarzysta Alan J. Levi zdradzi³, ¿e s± to odszukane w archiwach oryginalne zdjêcia, które nie trafi³y do serialu.
- Zwiastun stacji NBC: „Przez cztery lata je¼dzili razem – cz³owiek, który nie istnieje i jego wyj±tkowy samochód. Teraz, w roku 2000, znów s± razem.” W reklamie wykorzystano ujêcia Super Pursuit Mode ze spotu z 1985 roku oraz kilka innych, niewykorzystanych ujêæ.
- W scenie ¶mierci Devona u¿yto ujêæ z pilota serialu – koñcz±cy monolog („Michael Knight, a lone crusader in a dangerous world. The world of the Knight Rider”), Wilton Knight wypowiadaj±cy s³owa “One man can make a difference/Jeden cz³owiek mo¿e wiele zmieniæ”, toast Michaela i Devona w samolocie (“Za nasz± przysz³o¶æ…”) oraz jazda K.I.T.T.a z odcinka „Deadly Maneuvers” (¦miertelne manewry).
Ostatnia modyfikacja: 09-01-2016 22:37 przez Pik
|
|