Jak powstał Knight Rider 2000?


W 1990 roku, u szczytu swojej międzynarodowej kariery piosenkarza i tuż po zdjęciu „Słonecznego Patrolu” z anteny po pierwszym sezonie (tak! - dopiero po wznowieniu i emisji na innych kanałach „Baywatch” zyskał trwającą właściwie do dziś popularność) David Hasselhoff zdał sobie sprawę, że fani nie zapomnieli o „Nieustraszonym”: „Podróżowałem po świecie z moją muzyką i paroma innymi rzeczami i widziałem, że Knight Rider jest wciąż niesamowicie popularny. Zadawano mi głównie dwa pytania: Dlaczego jesteś taki wysoki? i Dlaczego nie powstało więcej odcinków tego serialu?. Kiedy wróciłem, skontaktowałem się ze swoimi agentami i menadżerami i powiedziałem, że może rzeczywiście powinniśmy zrobić więcej. Zrobili co w ich mocy, użyli wszelkich swoich kontaktów, ale każdy powtarzał, że nie jest zainteresowany. Mimo to nie porzuciłem tego pomysłu. Pewnego razu wpadłem w centrum handlowym na Brandona Tartikoffa, wówczas odchodzącego szefa wykonawczego NBC. Powiedziałem mu, że mam kontakt ze studiem Universal (odpowiedzialnym za Knight Ridera) i uważam, że to dobry czas, by przywrócić „Nieustraszonego” na ekrany telewizorów. Stojąca obok Brandona jego żona szepnęła mu Och, Brandon, to świetny pomysł!, po czym Tartikoff powiedział To świetny pomysł!. Trzy lub cztery dni później zadzwonił telefon, Universal powiedział Zróbmy to. Zatrudnili scenarzystę, który jakieś 10 dni przed rozpoczęciem zdjęć wyrzucił scenariusz. Temat padł. Ruszyłem do Europy z dużą trasą koncertową, przyszła na świat moja mała dziewczynka i nie myślałem w ogóle o filmie, byłem zainteresowany głównie rolą ojca. Jednak kiedy córeczka zaczęła chodzić, znów zacząłem myśleć o Knight Riderze”.


Hasselhoff początkowo chciał wyprodukować film, ale porzucił ten pomysł, kiedy pojawiła się możliwość, by w nim zagrał. Alan J. Levi został reżyserem „Nieustraszonego 2000” na mocy jego umowy ze studiem Universal, zaś do opracowania scenariusza zatrudniono Roba Heddena. Hedden według wytycznych Universalu miał napisać umiejscowioną w przyszłości historię, koncentrującą się na Michaelu, K.I.T.T.cie i Devonie, ale idea oryginalnej serii miała zostać zachowana. K.I.T.T. miał być najnowocześniejszym autem, tak zaawansowanym technologicznie, jak tylko było to możliwe. NBC postawiło sprawę jasno – Knight Rider ma pójść w nowym kierunku i dla Trans-Ama, mimo jego uwielbienia wśród fanów, w nowej produkcji nie będzie miejsca. Levi obejrzał wiele nowych modeli aut, ostatecznie podejmując decyzję, iż tym najbardziej futurystycznym jest Dodge Stealth. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że K.I.F.T.em pierwotnie miał zostać Pontiac Banshee, ale jego producent, General Motors, nie zgodził się na wykorzystanie tego modelu, dlatego wybór padł na auto o podobnej bryle. Dodge’a na nowe super auto Knighta przerobił kolekcjoner i konstruktor aut, Jay Ohrberg. Zdjęcia przedstawiające kilka poszczególnych etapów jego pracy możecie zobaczyć poniżej (a także w naszej Galerii).

Scenarzysta „Nieustraszonego 2000” posłużył się wątkiem, jaki poznaliśmy w odcinku „Scent of Roses” („Zapach róż”) – Michael w obliczu osobistego dramatu staje przed dylematem porzucenia dotychczasowego życia, a następnie, być może także powrotu do niego. David Hasselhoff zaznaczył, że zależało mu na przedstawieniu jego postaci pod kątem bardziej dojrzałego widza. Alan J. Levi z opracowanym już scenariuszem pojechał do Houston na dwu-trzytygodniowe przygotowania do rozpoczęcia zdjęć. Niestety, miejsce okazało się problematyczne. Levi wspomina: „Planowaliśmy kręcić film w Houston, spotkaliśmy się z policją i strażą, ale byli tak niechętni do współpracy, że spakowaliśmy się i przenieśliśmy do San Antonio, gdzie ludzie byli wprost niewiarygodnie przyjaźnie nastawieni”. Zdjęcia przebiegały bardzo sprawnie i zostały zakończone po miesiącu. Jedną z korzyści z przenosin ekipy do San Antonio jest scena, w której K.I.F.T. płynie. „Mieliśmy pełny dostęp do rzeki, więc postanowiliśmy z tego skorzystać i dopisaliśmy scenę, w której K.I.F.T. jedzie po wodzie. Utrzymanie auta na powierzchni było jedną z najtrudniejszych rzeczy, z jakimi się zmierzyliśmy na planie” – powiedział Levi.


Wspomniane problemy powodował fakt, że nos K.I.F.T.a zanurzał się w wodzie ciągnąc auto na dno. Dzień przed planowanymi zdjęciami wodnej przejażdżki KIFT zatonął, co uchwycili fotoreporterzy. Następnego dnia w lokalnej gazecie pojawił się na pierwszej stronie artykuł „K.I.T.T.-łódź podwodna”. Levi rozwiązał problem zmieniając balans auta, zwiększył jego wagę w zbyt lekkiej części, ale pozostała inna kwestia: „Musieliśmy przyspieszyć scenę na rzece – platforma, na której płynął K.I.F.T. poruszała się z prędkością niecałych 10km/h a chcieliśmy, by wyglądało to na 80 czy 100km/h. Wsiedliśmy do normalnej łodzi i sfilmowaliśmy rzekę a później przy użyciu blue screenu sprawiliśmy, że był to widok z kokpitu Knighta 4000”. Scena jest jedną z najlepszych w filmie.

Jedna z pierwszych scen kaskaderskich w „Nieustraszonym 2000” przedstawia Michaela i K.I.T.T.a-Chevy wypadających z doku przy pełnej prędkości do wody. Ponieważ ekipa nie chciała zniszczyć doskonale zachowanego Chevy z 1957, poszukiwali duplikatu tego auta. Alan J. Levi powiedział: „Znaleźliśmy zardzewiałego Chevy i kupiliśmy go za 500 dolarów. Umieściliśmy go w całodobowej lakierni, gdzie za 100 dolarów uzupełniono ubytki karoserii i nałożono nowy lakier. Auto nie miało silnika, więc pchaliśmy je, by nabrało rozpędu i wypadło z doku do wody. Za kierownicą był mój syn, wyposażony w butlę z tlenem”.


Futurystyczne, naszpikowane nowinkami technicznymi wnętrze K.I.F.T.a to w głównej mierze dzieło grafików komputerowych. Rzeczywistość jest znacznie mniej ciekawa (a dla niektórych na pewno rozczarowująca): aktorzy na planie filmowym poruszali się autem z zamontowaną bardzo skromną, nieciekawie wyglądającą atrapą deski rozdzielczej Knighta 4000. Na nakręcone w ten sposób sceny nakładano komputerowy obraz, filmowano dodatkowe ujęcia we fragmencie wnętrza, które posłużyło także do zdjęć „podwodnych” (foto powyżej), a efekt końcowy możemy podziwiać w filmie.

Telewizja NBC wyemitowała „Nieustraszonego 2000” podczas majowego weekendu w 1991 roku (dokładnie w niedzielę 19 maja ‘91). Film uzyskał świetny wynik oglądalności – najlepszy spośród wszystkich filmów wyemitowanych w tamtym tygodniu. Jak powiedział David Hasselhoff, władze stacji były tak zadowolone z wyniku, że planowano nakręcić serial bez jego udziału (David grał wówczas we wznowionym „Słonecznym Patrolu”, którego także był producentem). Decyzja zapadła na przełomie 1991 i 1992 roku – główną bohaterką miała zostać grana przez Susan Norman policjantka Shaw McCormick. Glen Larson podzielił zdanie większości fanów wyznając dlaczego nie przyjął „Nieustraszonego 2000” z entuzjazmem: „Zgubili sens. Myślę, że nie zrozumieli serialu i nie wiedzieli czym powinni się kierować w pierwszej kolejności. Poszli w złym kierunku. Fani czekali na ten film, ale nie był skierowany do nich”.
 
Ostatnia modyfikacja: 09-01-2016 22:36 przez Pik

Dział przygotował: eNeR
Komentarze (2)


. . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt