Knight Rider 2000


Jest rok 2000. Broń palna została zakazana – dozwolone są tylko ultradźwiękowe, obezwładniające pistolety. W celu oszczędności pieniędzy miasta, przestępcy są kriogenicznie zamrażani w nowoczesnych więzieniach. Z takiego więzienia zostaje wypuszczony przestępca Thomas Watts, który niedługo po tym dokonuje w restauracji zamachu na burmistrza. Udaje mu się zbiec, ale podczas ucieczki gubi broń. Znajduje ją policjantka Shawn McCormick i stwierdza, że to Webber, pistolet używany przez policję. Wkrótce podczas starcia ze złodziejami, którzy okradli sklep jubilerski, McCormick zostaje ciężko ranna. Okazuje się, że w sprawę zamieszani są policjanci.

Fundacja Knighta, której przewodniczy Devon Miles z nowym partnerem, Russellem Maddockiem, jest w tarapatach: grozi jej utrata umowy z organami ścigania w Seattle. Devon wierzy, że jedyną szansą na dalszą współpracę jest stworzenie przy użyciu najnowocześniejszych technologii nowego supersamochodu, następcy K.I.T.T.a. Ma być nim Knight 4000 (Knight Industries Four Thousand), w skrócie K.I.F.T. Po negocjacjach z burmistrzem Fundacja dostaje zaledwie miesiąc na skonstruowanie K.I.F.T.a. K.I.T.T. wiele lat temu został rozmontowany, zaś jego części sprzedano. Devon zdaje sobie sprawę, że sam może nie podołać wyzwaniu. Postanawia odnaleźć jednego człowieka, który kiedyś był w stanie wiele zmienić.

Michael Knight, wiodący od dziesięciu lat spokojne życie, mimo sceptycznego nastawienia przystaje na prośbę starego przyjaciela z Fundacji. Reaktywuje odnaleziony procesor K.I.T.T.a i montuje go w... swoim zabytkowym Chevy Bel Air z 1957 roku. Michael i K.I.T.T. ponownie wyruszają na krucjatę przeciwko przestępcom działającym poza prawem. Tymczasem dzięki pracy Maddocka projekt Knight 4000 zostaje ukończony.

Okazuje się, że jeden z chipów K.I.T.T.a został wszczepiony do mózgu policjantki Shawn McCormick, która straciła pamięć po niemal śmiertelnym postrzale w głowę. Shawn rozpoczyna prywatne śledztwo - za wszelką cenę chce się dowiedzieć, kto próbował ją zabić. Michael i K.I.T.T. (którego procesor Michael przenosi do K.I.F.T.a), podejmują próbę odpowiedzi na to pytanie i zwalczenia niebezpiecznej grupy przestępczej.


Trudny powrót


Oglądając „Knight Rider 2000” dowiadujemy się, że Devon kontynuuje dzieło Wiltona Knighta, mając w pamięci jego słowa wypowiedziane na łożu śmierci: „One man can make a difference / Jeden człowiek, może wiele zmienić”. Być może wziął je sobie do serca jeszcze bardziej, niż Michael Knight. W scenie, kiedy Watts bada umysł Devona, okazuje się, że główne myśli Milesa skupiają się wokół Wiltona, Michaela, KITTa i Fundacji. Kiedy projekt Knight 4000 wydaje się trudny do zrealizowania (ale przecież niezbędny), Devon zwraca się o pomoc do Michaela. Widać, że mimo wielu trudnych chwil (śmierć Wiltona, odejście z Fundacji Michaela, nie wspominając licznych niebezpiecznych przygód) nie porzucił ideałów, nie zmarnował tego, nad czym pracował Wilton, nie poddał się brutalnej rzeczywistości. Dokładnie to próbuje powiedzieć Michaelowi, kiedy odnajduje go w leśnej chacie nad jeziorem.

Knight opuścił szeregi FLAG w 1990 roku. Wypalił się, stracił wiarę w sens swoich działań. Potrzebował zmiany i jej dokonał: rozpoczął po raz drugi nowe życie. Mimo to, dla Devona – ale także dla tych porzuconych ideałów – zgodził się ponownie wyruszyć na krucjatę samotnego jeźdźca zmieniającego świat. Traktuje go jak swojego ojca. Po jego bezsensownej śmierci mówi do Shawn McCormick: „Nikomu nie zależało na Devonie tak, jak mnie”, widzimy jak wiele zmieniło się w ich relacjach od pierwszego spotkania 20 lat temu.

Załamanemu i zrezygnowanemu Michaelowi McCormick mówi: „Straciłeś z oczu cel. Devon nigdy go nie stracił. Co on by zrobił, gdybyś to ty zginął?”. Mimo, iż odpowiedź na to pytanie nie pada, znajdujemy ją za kilka chwil – Knight przełamuje kolejny kryzys i utratę wiary i decyduje się pomóc Shawn. Napędza go ta sama złość, która kierowała cudem uratowanym, postrzelonym na pustyni Michaelem Longiem a później Michaelem Knightem po utracie ukochanej Stevie. Wszystkie te wydarzenia przelewają jednak czarę goryczy i nasz Nieustraszony po rozwiązaniu sprawy Shawn McCormick nie decyduje się na dalszą drogę ścieżką wyznaczoną przez Wiltona i Devona. Wraca do swojej leśnej chaty a partnerką K.I.F.T.a zostaje dzielna ex-policjantka. Dalsze wydarzenia możemy tylko sobie wyobrazić, bo na tym „Knight Rider 2000” się kończy.


Kontrowersje


Film budzi sporo kontrowersji wśród fanów serialu „Nieustraszony”. Chyba najwięcej zarzutów i złości pojawia się z powodu uśmiercenia jednego z głównych bohaterów, Devona Milesa. Tak oto, podobnie jak w odcinku serialu „Scent of Roses” („Zapach róż”), Michael przeżywa dramat utraty bliskiej osoby. Nowe auto, K.I.F.T., choć nawet dziś wygląda futurystycznie (za „bazę” posłużył Dodge Stealth, upodobniony do nowego Pontiaca Banshee po tym, jak nie udało się pozyskać od General Motors licencji na jego użycie), dla wielu fanów nie ma „tego czegoś”, co miał K.I.T.T. a i mimo kilku nowych funkcji nie uświadczymy tych klasycznych, jak Turbo Boost czy Super Pursuit Mode. Sam K.I.T.T. (a dokładniej jego procesor) też nie do końca jest taki sam – jesteśmy świadkami jego przekomarzania się z Michaelem, zupełnie jak podczas pierwszych odcinków serialu (jednak w dramatycznej sytuacji odzyskuje wiele wspomnień). Wytłumaczono to faktem, iż wymontowany z Pontiaka procesor przeleżał 10 lat i w tym czasie mogło dojść do uszkodzeń, czy „rozprogramowania” – załóżmy, że było to możliwe.

Wyprodukowany w 1990 roku „Knight Rider 2000” (zwany też „Rycerzem 2000 – Wehikułem nowej ery” przez polskiego dystrybutora filmu na VHS, ITI Home Video) miał być pierwotnie pilotem serialu, który ostatecznie jednak nie powstał. Czy jest czego żałować? Czy Nieustraszony 2000 mógł być udanym serialem? Cóż, z pewnością nie dorównałby oryginałowi, ale mimo innego stylu mogłaby to być ciekawa kontynuacja. Bez wielkich nadziei, z pewną dozą sceptycyzmu warto sięgnąć po ten film, bo choć u niejednego fana „Nieustraszonego” wywoła momentami grymas na twarzy i nie zachwyci tak, jak oryginalny serial, to wart jest poświęcenia mu 90 minut i poznania dalszych losów Michaela, K.I.T.T.a i (ech…) Devona.


Pożegnanie Devona


W filmie „Knight Rider 2000” żegnamy postać Devona Milesa, z którego śmiercią nie pogodziło się wielu fanów serialu. Edward Mulhare, odtwórca roli, odszedł 6 lat później.

Doskonale znany fanom „Nieustraszonego” jako następca Wiltona Knighta, urodzony 8 kwietnia 1923 roku w irlandzkim hrabstwie Cork Edward Mulhare był aktorem kompletnym, z niezwykłym dorobkiem na scenach teatralnych, ale i telewizyjnych. Oprócz filmów pojawiał się gościnnie w popularnych serialach, jak np. „F.B.I.”, „Battlestar Galactica”, „Napisała: morderstwo”, „Mac Gyver”, czy też „Knight Rider”, w którym pojawił się w 85 odcinkach, a więc niemal wszystkich. Do lubianej przez widzów postaci powrócił w „Nieustraszonym 2000”, w 1991 roku, 5 lat po zakończeniu zdjęć do serialu. Alan J.Levi, scenarzysta filmu, tak wspomina współpracę z Mulharem: „Był przeuroczym, sympatycznym człowiekiem. Miał problemy z zapamiętaniem tekstu w związku z podeszłym wiekiem (wówczas miał 68 lat), więc musieliśmy być cierpliwi. Bez problemu zgodził się na uśmiercenie swojego bohatera – nie był zainteresowany grą w emitowanym co tydzień serialu. Edward był bardzo wdzięczny za powierzenie mu raz jeszcze roli Devona. Miał świetny kontakt z Davidem”.
Rzeczywiście, Mulhare pozostawał w przyjacielskich stosunkach z Davidem Hasselhoffem od czasu wspólnej pracy na planie „Nieustraszonego”. Ostatnią rolę zagrał u jego boku w jednym z odcinków serialu „Baywatch Nights” („Nocny patrol”), w styczniu 1997 roku. Cztery miesiące później zmarł, w wieku 74 lat, przegrywając walkę z rakiem płuc.
Edward Mulhare mimo ponad pięćdziesięciu ról filmowych i wielu znakomitych występów teatralnych nigdy nie osiągnął statusu gwiazdy. Mimo tego, dla fanów „Nieustraszonego”, jego gwiazda będzie świeciła zawsze.


Ciąg dalszy nastąpił


„Knight Rider 2000” to pierwsza kontynuacja serialu „Knight Rider”, nakręcona pięć lat po jego zakończeniu, w 1991 roku. Trzy lata później na rynek video trafił film „Knight Rider 2010”, który jednak poza „samotnym jeźdźcem” i jego nietypowym samochodem nie miał nic wspólnego z poprzednimi produkcjami – akcja miała miejsce w postapokaliptycznym świecie a główny bohater-przemytnik stawił czoła cyborgowi. Po kolejnych trzech latach, w 1997 roku, fani otrzymali nowy serial, bardziej powiązany z oryginalną serią – „Team Knight Rider” (emitowany w Polsce jako „Piątka Nieustraszonych”). Pięcioro bohaterów wyposażonych w super pojazdy podejmowało najtrudniejsze wyzwania broniąc słabych i bezbronnych, jak niegdyś Michael Knight (który zresztą pojawił się w dość tajemniczej scenie w ostatnim odcinku). Emisję zakończono po pierwszym sezonie, w 1998 roku. Na kolejną produkcję ze świata „Nieustraszonego” przyszło czekać aż dziesięć lat. Mimo wcześniejszych zapowiedzi filmu kinowego, dopiero w 2008 roku stacja NBC (tak, ta sama, która emitowała oryginalny serial i stała za produkcją „KR 2000”) pokazała film nazwany roboczo „Knight Rider 2008”. Trwający 1,5h obraz okazał się pilotem serialu, którego bohaterem został syn Michaela Knighta. Nie zabrakło K.I.T.T.a (tym razem w „ciele” Forda Mustanga) ani też – choć tylko w gościnnych występach – samego Michaela oraz złowieszczego K.A.R.R.a (w dość zaskakującej postaci). Serial z odcinka na odcinek odkrywał swój potencjał, lecz kiedy zaczął podobać się nawet niektórym sceptykom, zdecydowano o zakończeniu jego produkcji. Nie pozostało nic innego, jak zadowolić się wyemitowanymi (także w Polsce) siedemnastoma odcinkami i... czekać na kolejne wieści o kolejnej produkcji spod znaku KR. Prędzej, czy później, na pewno taka powstanie.
 
Ostatnia modyfikacja: 09-01-2016 22:36 przez Pik

Dział przygotował: eNeR
Komentarze


KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Zaloguj się, aby dodać swój komentarz.


. . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt