17 lutego 2008 roku na amerykańskim kanale NBC odbyła się premiera filmu telewizyjnego Knight Rider: Prometheus. Od jego sukcesu zależało czy w oparciu o tę produkcję powstanie nowy serial. Tego niedzielnego wieczora o godzinie 20.00 przed telewizorami zasiadło 12,7 milionów Amerykanów. Była to najliczniejsza widownia od czasu "Their Eyes Were Watching God" pokazanego przez ABC w marcu 2005 roku. Od prawie trzech lat żaden film nie uzyskał tak wielkiej oglądalności w kategorii wiekowej 18-49.

Czy leci z nami pilot?

26 września 2007 roku, dokładnie 25 lat od emisji pierwszego odcinka Knight Ridera, stacja NBC oficjalnie ogłosiła, że jest w trakcie produkcji dwugodzinnego pilota nowego serialu. Jego celem było sprawdzenie, jak współczesna publiczność byłaby nastawiona na kontynuacje serialu z lat 80' o gadającym samochodzie. Ukazany 17 lutego pilot skupia się na synu Michaela Knighta, Mike'u Traceurze. Rolę Pontiaca Trans Ama przejął Knight Industries Three Thousand - następca legendarnego KITTa, poruszający się Fordem Mustangiem GT500 King of the Road. Na ekranie pojawił się też Charles Graiman, twórca współczesnego i tego trochę starszego KITTa i jego córka Sara, młodzieńcza miłość Traceura. W odcinku pojawiła się również seksowna agentka FBI, współpracująca z Charlesem oraz Dylan Fass, współlokator i przyjaciel Mike'a.
Historia zaczyna się pewnej nocy, gdy do domu Charlesa włamują się terroryści z organizacji Black River. Celem najemników jest zdobycie systemu zabezpieczeń - Prometeusza. Ich kolejnym celem jest córka naukowca, Sara. Tylko jedna osoba jest w stanie zapobiec kradzieży Prometeusza. Tą osobą jest Mike Traceur, weteran wojny w Iraku i były chłopak Sary.
W pilocie gościnnie pojawił się David Hasselhoff jako niezapomniany Michael Knight. Lecz nie tylko jego obecność nawiązywała do klasyka. Producenci przemycili na ekran wiele smaczków, które z łatwością wyłapią uważniejsi fani klasyka, np. w garażu Charlesa Graimana można dostrzec rozmontowanego Pontiaca Trans-Ama. Końcowe sceny ostatniego pościgu filmowane były na tej samej popękanej autostradzie, która pojawiała się w wielu odcinkach oryginalnego Knight Ridera.


Pilot był szeroko i intensywnie promowany w telewizji i poza nią. Na reklamy można było się natknąć m.in na stacjach benzynowych i w kinach. Wielką popularnością cieszyły się teasery emitowane w telewizji. Pierwszy z nich pojawił się 23 grudnia 2007 roku i błyskawicznie stał się jednym z najczęściej oglądanych filmów dnia i tygodnia na YouTubie.


"Hello Mike"
http://www.youtube.com/watch?v=fJzqZiiM1BE

Słowa "Hello Mike" natychmiast zyskały popularność i stały się rozpoznawalne. Te 15 sekund wywołało ogromne poruszenie w ogólnoświatowej społeczności fanów serialu.

W kolejnych tygodniach pojawiały się następne teasery. Poniżej zaprezentowane są najciekawsze z nich.

 1. Druga oficjalna reklama. Tym razem po raz pierwszy w roli KITTa mogliśmy usłyszeć Vala Kilmera. W telegraficznym skrócie przedstawione są tu te najistotniejsze posiadane przez samochód funkcje.

  http://www.youtube.com/watch?v=3NhxYtKArCo

 2. Bardzo humorystyczna reklama przedstawiająca morfującego się KITTa.

  http://youtube.com/watch?v=cbctb1NAETQ

 3. "Hello Sarah", czyli jednominutowa, ale pełna akcji reklama. Po raz kolejny uwaga skupiona jest na samochodzie i kierującej nim sztucznej inteligencji.

  http://www.youtube.com/watch?v=bPL2AXD53eI

Jak każda tego typu produkcja, zanim film osiągnał ostateczny kształt, musiał zmierzyć się z wieloma problemami. Najistotniejszym z nich był trwający w Stanach strajk scenarzystów, który nie pozwolił na dopracowanie fabuły filmu.
Kolejną przeciwnością stał się odtwórca głosu KITTa - Will Arnett. Okazało się, że aktor miał podpisany konkurencyjny kontrakt z firmą General Motors na dubbingowanie ich samochodów. W związku z tym, właściwie na ostatnią chwilę do obsady serialu dołączył Val Kilmer, który na nowo musiał nagrywać kwestie KITTa.


Dzięki nagłośnieniu produkcji, obejrzało ją aż 12,7 milionów Amerykanów. Pomimo ogromnej oglądalności, krytycy bardzo chłodno przyjęli pilota. Mimo wszystko stacja NBC 1 kwietnia 2008 roku zdecydowała się zaryzykować i powrócić z serialem w sezonie jesienno-zimowym 2008/2009.Osoby zaangażowane w odcinek:

Tytuł:

Knight Rider

Pierwsza emisja:

17 lutego 2008, stacja NBC

Czas trwania:

81 minut

Aktorzy:

Mike Traceur:
Justin Bruening

K.I.T.T. (głos):
Val Kilmer

Sarah Graiman:
Deanna Russo

Carrie Ruvai:
Sydney Tamiia Poitier

Charles Graiman:
Bruce Davison

Welther:
Greg Ellis

Smoke:
Kevin Dunigan

Szeryf Ramsey:
Chris Mulkey

Jennifer:
Susan Gibney

Cross:
Jack Yang

Dylan Fass:
Wayne Kasserman

Michael Knight:
David Hasselhoff

Reżyseria:

Steve Shill

Scenariusz:

David Andron

Producent:

Sean Ryerson

Zdjęcia:

Jamie Barber

Muzyka:

Christopher Tyng

Scenografia:

Richard Toyon
Gerald Sullivan

Producent wykonawczy:

Doug Liman
Dave Bartis
Glen A. Larson

Montaż:

Stewart Schill
William B. Stich

Kostiumy:

Amy Stofsky

Dźwięk:

Lee Gilmore
Joe Kenworthy
Brad North
Jeff Rosen

Masz może serial do tego?

Władze NBC zwlekały z ogłoszeniem planów dotyczących przyszłości nowego Knight Ridera do 2 kwietnia 2008 roku. Miała wtedy zostać przedstawiona 52-tygodniowa ramówka stacji. Jak to jednak zwykle bywa przy takich uroczystościach, 31 marca do mediów przedostały się pogłoski, że na jesieni poznamy dalsze losy syna Michaela Knighta.
Już dwa dni później wszystkie wiadomości się potwierdziły. Emisja serialu miała rozpocząć się 24 września. Kolejne odcinki miały się pojawiać co tydzień w środę. W związku z tym krokiem stacja zadecydowała by zatrudnić kolejnego producenta wykonawczego. Został nim Gary Scott Thompson, twórca sukcesu m.in. Szybkich i Wściekłych. Przed podjęciem się prac nad nowym projektem, był odpowiedzialny za popularny w Stanach Zjednoczonych serial Las Vegas, którego produkcja pomimo zadawalających ocen i wysokiej oglądalności została przerwana z powodu trwającego pół roku strajku scenarzystów.
Z ekipy, która tworzyła pilota serialu pozostali Doug Liman i David Bartis jako producenci wykonawczy. Scenarzysta David Andron został producentem nadzorującym.
Thompson podpisał z NBC dwuletni kontrakt, co najprawdopodobniej zaowocuje przynajmniej dwoma sezonami serialu. Jednak w przypadku nie osiągnięcia przewidzianych przez stację wyników, umowa ta może zostać zerwana.
W wyniku przesunięć kadrowych, modyfikacje zostały wprowadzone także do serialu. Najistotniejsze zmiany zaszły w obsadzie aktorskiej. Mike Traceur, Carrie Rivai oraz Deanna i Charles Graiman, czyli główni bohaterowie pilota pojawiają się także w dalszych odcinkach. Zrezygnowano natomiast z współpracy z Waynem Kassermanem (serialowym Dylanem Fassem, przyjacielem Mike'a). Zatrudniono też nowych aktorów:

 • Yancey'a Ariasa, w serialu wcielającego się w rolę Alexa Torresa, głównodowodzącego projektem i szefa całego zespołu
 • Paula Campbella grającego Billy'ego Morgana, młodego geniusza, specjalistę z zakresu wszystkich nauk ścisłych. Postać ta ma wnieść do serialu humor, będzie obiektem wielu żartów.
 • Smith Cho, której serialowa bohaterka jest lingwistką i uwodzicielką.

  Dzięki tym zmianom Mike i KITT zyskali stałą i nieustannie przygotowaną do działania ekipę, która będzie aktywnie ich wspomagać w misjach. Wszystkie polecenia i misje wydawane będą z tajemniczego Satellite Surveillance Chamber (przez twórców nazywany KITTCavem), gdzie KITT będzie serwisowany i udoskonalany.
  Poważnie zmodyfikowany został również Attack Mode KITTa. Jego poprzednią wersję uznano za zbyt mało odróżniającą się od zwykłego Mustanga. Twórcy poszli nawet krok dalej - KITT oprócz Attack Mode, będzie mógł transformować się także w inne samochody - wliczając w to samochody terenowe lub radiowozy. W serialu KITT zyska też wiele różnorodnych funkcji. Najważniejszą z nich, która po naleganiu fanów powróciła po nieobecności w pilocie jest Turbo Boost.
  Gary Scott Thompson dostał od władz NBC wolną rękę w kwestii kreowania swojej wizji Knight Ridera. Producent postanowił pozostawić pewne elementy znane publiczności z pilota, ale wprowadzając do nich mniejsze i większe zmiany.

  Charaktery głównych bohaterów uległy pewnym przeobrażeniom.
  Mike Traceur nie jest już tak zrezygnowany i znudzony życiem jak w pilocie. Stał się mniej buntowniczy i niechlujny. Jego przeszłość nie pozostaje jednak do końca jasna. Chłopak nie pamięta wielu wydarzeń z czasów swojej służby wojskowej. Luki w pamięci zagrażają nie tylko jemu, ale także całemu projektowi Knight Industries, narażając na niebezpieczeństwo przyjaciół i współpracowników. Niepamięć jest też powodem wielu napięć między nim a Sarą.
  Sara przeszła największą z metamorfoz. Już nie jest nieporadną panią profesor, która przygląda się bójkom z boku i nie potrafi się obronić. Kobieta będzie regularnie brać udział w misjach i narażać swoje życie. Niejednokrotnie będzie musiała ścierać się w walkach z na pozór silniejszymi od niej mężczyznami.
  Zdjęcia kręcone są w tym samym miejscu, gdzie powstawał pilot - w Santa Clarita. Rozpoczęły się 23 czerwca 2008 roku.

  Tak jak i w przypadku pilota, NBC wiele uwagi poświęciła rozreklamowaniu serialu. Poza standardowymi reklamami telewizyjnymi pojawiły się plakaty na budynkach, kartonowe makiety w kinach. W Toronto na oczach publiczności skradziono KITTa, by po kilkudniowym zamieszaniu ujawnić, że to także był element kampanii reklamowej.
  W kilku amerykańskich serwisach internetowych (m.in Hulu, Amazon, IMDB) pierwszy odcinek serialu można było obejrzeć już na tydzień przed oficjalną telewizyjną premierą - 17 września.


  Tytuł:

  Knight Rider: The Series

  Pierwsza emisja:

  17 września 2008 (serwisy internetowe)
  24 września 2008 (stacja NBC)

  Czas trwania:

  42 minuty

  Aktorzy:

  Mike Traceur:
  Justin Bruening

  K.I.T.T. (głos):
  Val Kilmer

  Sarah Graiman:
  Deanna Russo

  Carrie Ruvai:
  Sydney Tamiia Poitier

  Charles Graiman:
  Bruce Davison

  Alex Torres:
  Yancey Arias

  Billy Morgan:
  Paul Campbell

  Zoe Shea:
  Smith Cho

  Reżyseria:

  David Solomon

  Scenariusz:

  Gary Scott Thompson

  Producent:

  Kevin Hefner

  Muzyka:

  Christopher Tyng

  Producent wykonawczy:

  Matt Pyken
  Doug Liman
  Dave Bartis
  Gary S. Thompson
  Glen A. Larson

  Kostiumy:

  Jennifer Bryan  Nowy Knight Rider ma przed sobą niezwykle trudne zadanie. Musi nie tylko przyciągnąć uwagę młodszego pokolenia widzów, ale także nie może pozwolić, by fani klasyka odwrócili się od nowej produkcji. Twórcy serialu doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wielkie brzemię na nich ciąży, ale starają się zadowolić wymagającą publiczność. Knight Rider: The Series nigdy nie zastąpi oryginału, ale może dać nam tyle samo rozrywki i zabawy, jeżeli tylko damy mu szansę pokazać jego mocne strony.
 •  
  Ostatnia modyfikacja: 03-01-2012 16:23 przez Pik

  Dział przygotowała Fenix The Best
  Komentarze (13)


  . . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
  Regulamin   Kontakt