Artykuły

Knight Rider w otoczeniu seriali z lat- 80-tych
Artykuł ten opisuje tematykę seriali, które powstawały równo z Nieustraszonym, oraz podsumowuje jaki z nich był najlepszy.
Oczywiście wszyscy znamy historię Knight Ridera; wiemy kiedy powstał, przez kogo i…z kim, ale oprócz Nieustraszonego w latach 80- tych były inne seriale o współczesnych herosach walczący z bezprawiem i to, niektórym z nich przytoczymy dziś uwagę:
W latach 80- tych pojawiało się mnóstwo seriali sensacyjnych pochodziły one głównie z Universal Pictures, ale zdarzały się czasem wyjątki.
Pierwszym serialem jaki weźmiemy na celownik to Magnum P.I., który powstał w 1980 roku.
Jest to historia weterana z Wietnamu Thomasa Sullivana Magnum (niezrównany Tom Selleck.), który postanawia zostać detektywem. Wraz z pewnym dystyngowanym sierżantem Jonathanem Quayle Higginsem III (John Hillerman), Magnum obejmuje opiekę nad posiadłością pewnego bogacza. Thomas nie korzysta zbytnio z wygód domu, ale z czerwonego Ferrari, który bardzo pomaga mu przemieszczać się po mieście. Thomas jak każdy sensacyjny bohater posiada przyjaciół, na których zawsze może polegać, takich jak pilot helikoptera, T.C. (Roger E. Mosler), lub Orville „Rick” Wright- szef klubu nad morzem. Postać „Detektywa z Wietnamu” była stworzona przez dwóch ludzi Donalda P. Bellisario, oraz Glen A. Larsona, potem dołączył się Frank Lupo, pomysłodawca Drużyny „A”. Jednym z głównych atutów serialu była główna rola Toma Sellecka, o którym w tamtym czasie było głośno, ponieważ nie otrzymał on roli Indiany Jonesa, albo fabuła, która była bardzo wiązała się z tamtejszą rzeczywistością, no i oczywiście nie zapomniana muzyki z czołówki stworzona przez Mike’a Posta i Pete’a Carpentera. Serial składał się z 8 sezonów, czyli 162 odcinków i był kręcony od 1980- 1988 roku.
Drugi serial to wspomniana wcześniej Drużyna „A”:
Jest to historia niesłusznie oskarżonych żołnierzy z Wietnamu, którzy uciekają z więzienia i zostają komandosami do wynajęcia, czyli krócej mówiąc najemnikami. Serial składał się z 5 sezonów, zawierał 98 odcinków i był kręcony w latach 1983- 1987. Jednym z bardziej znanych aktorów w serialu był Mr. T. jako B.A. Baracus w tamtym czasie występował on jeszcze w Rockim 3. Serial cieszył się ogromną popularnością zwłaszcza przez wymienionego wcześniej Mr.T., Dwighta Schultza (H. M. Murdock), oraz George’a Peparda (John „Hannibal” Smith), który jak się wypowiadali aktorzy kilka lat później w dokumencie „Bring Back The A- Team”, zachowywał się dość agresywnie na planie. W 1994 był pomysł nakręcenia pełnometrażowego filmu The A- Team, ale śmierć Peparda przerwała plany…
Następnym serialem jest MacGyver:
Opowiada on o niejakim Angusie McGyverze, pracowniku Fundacji Phoenix (chyba ta nazwa z czymś się wam kojarzy), który rozwiązuje zagadki kryminalne, a czasem nawet historyczne uważając przy tym niezwykłych zdolności budowania maszyn z czegoś co jest pod ręką. Jego jedynym gadżetem jest scyzoryk wyprodukowany przez firmę Wenger, a jego pełna nazwa brzmi: Szwajcarski Nóż Oficerski.
Serial był produkowany od 1985- 1992 roku, składał się on z 139 odcinków, czyli 7 sezonów. Główną rolę zagrał Richard Dean Anderson. Ciekawostką jest również tą, że w tym serialu gościnnie wystąpili Edward Mulhare, oraz Patricka MacPhreson, w różnych odcinkach.
Jak już mówiłem nie da się tu umieścić wszystkich seriali sensacyjnych tamtych czasów, więc podsumujmy to co opisaliśmy: Magnum P.I. to najlepszy pod względem fabuły serial. Miejsce akcji Hawaje, detektyw z przyjaciółmi, i fajne samochody. The A- Team to serial dobry pod względem akcji, ale stawia on raczej na fabułę, na „pokrzywdzenie twardzieli”. Macgyver- serial ciekawy i na swój sposób fajny, ale brak mi słów do niego, mamy faceta, który za pomocą scyzoryka, może rozkręcić bombę zwisając nad 10 metrową przepaścią!
I na koniec zostaje nasz kochany Knight Rider serial, który na tamte czasy odbiegał od realizmu i można go zaliczyć jako najlepszy do gatunku S-F. Według mnie każdy serial jest najlepszy w jakimś gatunku filmowym, ale zawsze przewijał się on przez tamtejszą kulturę lat 80- tych. Dzisiaj już tego nie ma. Historie seriali są ciekawsze i bardziej rozbudowane, tak jak i lokacje np. w Lost, Prison Breake. Dzisiaj ludzie stawiają na efekty specjalne, dlatego wyśmiewają produkcje z lat 60- tych, czy 70- tych. Ale Knight Ridera nie można wyśmiać. Kto się śmieje z samochodu nafaszerowanego elektroniką. Jakie znajdzie w nim wady? Poza tym, że KITT działał bez systemu operacyjnego i bez połączenia z siecią.

Mam nadzieję, że mój artykuł was nie znudził, a przybliżył tematykę „konkurentów” Nieustraszonego.
Z góry przepraszam za błędy ortograficzne, składniowe jak i interpunkcyjne.
harendziak

 
Dodana opublikowania: 05-02-2007 17:57
Dodał: harendziak Komentarze (17) Ocena: 9/10


. . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt