Artykuły

Bugatti 16.4 Veyron VS Pontiac Trans Am Polly Motorsport
Porównanie najszybszego seryjnie produkowanego super samochodu na świecie z starym lecz mocno przerobionym Pontiac'em Trans Am'em.
Od paru dni prześladuje mnie pewien samochód , a mianowicie jest to Bugatti 16.4 Veyron. Przedwczoraj wyczytałem że pewna osoba widziała takowe auto na stacji benzynowej, jakieś 500m od mojego mieszkania. Jako ciekawostkę dodam że była to stacja LOTOS i owe bugatti spalające 40 L „na sto” (podczas jazdy miejskiej) zaopatrywało się w paliwo. Wczoraj oglądając „Top Gear” rozpędzali Veyrona do Vmax’a tj.407,5km/h . Nigdy mnie te auto specjalnie nie pociągało, ale zaczerpnąłem na jego temat trochę więcej informacji i pomyślałem sobie o napisaniu takiego małego porówna które zapewne teraz czytacieJ , a znając siebie i swoje lenistwo napisał bym to nie prędko. Lecz dziś tj. 20 sierpnia 2007 roku ujrzałem go wracając do domu ze znajomymi tuż przy mojej „chacie”, i choć nie zrobił na mnie takiego wielkiego warzenia (jak ten „złom” z ameryki który kochają wszyscy fani knight rider’a na całym świecie i w tym ja) to zmotywował mnie on do pisania.
W moim artykule chciałbym porównać Bugatti Veyron , najszybszy seryjnie produkowany samochód na świecie do starego, mocno niedoskonałego Pontiac’a Trans Am’a. Może moje porównanie nie ma sensu i wszyscy czytający moje wypociny będą uśmiechnięci od ucha do ucha ale „pontiaczek” którego chcę porównać nie jest seryjnym egzemplarzem. Został on przygotowany przez norweską firmę Polly Motorsport i swoimi osiągami dorównuje temu „lepszemu Volkswagenowi”. Mówiąc nieskromnie niektóre parametry przewyższają nawet Veyrona, choć prędkość maksymalna bugatti jest dobrze znana to w przypadku trans am z polly motorsport prędkość jaką do tej chwili udało się zmierzyć to 394,2km/h na odcinku 4km , warto dodać także że pomiar przeprowadzono na mokrej nawierzchni po deszczu!
Prezentowany egzemplarz to Trans am rocznik 1986, z zewnątrz wygląda prawie jak seryjny model ale najbardziej widoczną zmianą są 20calowe koła z lekkich stopów firmy BBS a pod nimi potężne hamulce o średnicy 360mm z przodu i 325 z tyłu, dla porównania w veyronie 400mm przód i 380mm tył!!! W bugatti natomiast koła są 20 calowe przód i 21tył. Drugą widoczna zmianą w trans am’mie jest lekka maska z tworzyw sztucznych z wlotami typu ram air, przymocowana za pomocą „zapinek” oraz wloty powietrza w dolnych bokach przedniego zderzaka które zapewne mają służyć chłodzeniu hamulców. W środku obowiązkowe wyposażenie pontiac’a stanowią fotele kubełkowe MOMO Corse oraz klatka bezpieczeństwa. Pierwszy rzut oka na deskę rozdzielczą i widzimy dość spore zmiany, oczywiście przybył spory komplet wskaźników ale widać że deska jest dość wyraźnie przesunięta do tyłu oraz tunel skrzyni biegów został powiększony, jest to efekt przesunięcia silnika bardziej do tyłu w celu uzyskania lepszego rozkładu masy, jak wiadomo seryjny T/A wypada pod tym względem słabo ale w prezentowanym wynosi on 50/50%. Jednak pomimo wszystkich zabiegów masa auta z pełnym zbiornikiem paliwa wynosi 2025kg (seryjny ok. 1600kg), natomiast veyron wykonany kosmiczną technologia warzy 1888kg. Silniki napędzające obie maszyny dzieli wielka , wręcz nieporównywalna przepaść technologiczna ale moc Trans Am’a jest i tak większa, niż super nowoczesnego Bugatti. Silnik Veyrona to aluminiowy motor W16 o pojemności 7993 cm³, posiadający rozrząd typu DOHC z 64 zaworami, wspomagany przez 4 turbosprężarki generujący 1001 KM oraz maksymalny moment obrotowy 1250 Nm. Trans Am dysponuje również aluminiowym silnikiem ale jest to V8 o pojemności 8849 cm³ z rozrządem typu OHV i 16 zaworami, również doładowany ale poprzez sprężarkę mechaniczna ,popularnie zwaną kompresorem osiąga 1407 KM oraz maksymalny moment obrotowy 1508 Nm. Oba silniki pracują na zwykłym 98 oktanowym paliwie. W Bugatti napęd przekazywany jest na 4 koła przez system Haldex, za pomocą 7 biegowej skrzyni biegów DSG. Czas zmiany biegu trwa ok. 150ms. W Pontiac’u napędzane są tylko tylne koła poprzez 9 calowy most Forda i 4 biegową automatyczną skrzynie 4L80E. Przełożenie ostatniego biegu pozwala teoretycznie osiągnąć prędkość 420km/h!!! Poniżej przedstawiam porównanie czasów przyśpieszeń obydwu samochodów:


0-100km/h 0-200km/h 0-300km/h ¼ mili

Bugatti Veyron 2,5 s 7,3 s 16,7 s 10,2 s @ 230km/h

PollyMotorsport T/A 2,23 s 5,55 s 12,92 s 9,19 s @ 249km/h

Jak widać osiągi starego Trans Am’a są naprawdę impujące. Warto dodać że Bugatti spędziło wiele czasu w tunelu aerodynamicznym, wprowadziło wiele poprawek żeby Veyron mógł przełamać barierę 400km/h, kilka prototypów uległo nawet wydatkom przy testach. Firma z pod parasola Volkswagena osiągnęła zamierzony efekt i ich produkt wydaje się być ponoć bardzo stabilny podczas jazdy z prędkością maksymalną , niemej jednak warto wspomnieć o Pontiac’u którego inżynierowie wykonali przeszło 20 lat temu kawał dobrej roboty i zaprojektowali nadwozie swojego samochodu tak że bez większych problemów może osiągać wielkie prędkości, dzięki rewelacyjnej aerodynamice pojazdu, jak na tamte czasy.
Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie które auto jest lepsze bo jest to bez znaczenia, ale i tak wole poczciwego Trans Am’a ponieważ jest samochodem bezkompromisowym , nie posiada żadnych elektronicznych „wspomagaczy” typu: kontrola trakcji , stabilizacja toru jazdy czy nawet ABS oraz innych niepotrzebnych „bajerów” prawdziwemu kierowcy, czerpiącemu prawdziwą radość z jazdy. Natomiast Bugatti stworzyło super szybki i nowoczesny super samochód, który na pewno nie jest tak brutalny jak auta z zaoceanu , a kierowanie to nim to ulga dla niedzielnego kierowcy . Na koniec pragnę powiedzieć to, że na szczęście pozostali jeszcze na świecie ludzie którzy budują takie samochody kpiąc ze wszelkich udogodnień dzisiejszego świata.

Narazie nie jest to finalna wersja artykułu, obiecuje dodać zdjecia oraz może i coś dopisze no i w razie błedów poprawie.

 
Ostatnia modyfikacja: PeterWRC
Dodał: PeterWRC Komentarze (4) Ocena: 9/10


. . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt