Artykuły

„Pole Position” – Knight Rider kredką narysowany? [CZĘŚĆ II]
Spoglądając na pierwszą część artykułu wydaje się, że wszelakie skojarzenia „Pole Position” z „Nieustraszonym” są jak najbardziej na miejscu. Pytanie brzmi zatem: czy mówimy tu o inspiracji/wykorzystaniu motywu inteligentnych supersamochodów, czy o jawnym kopiowaniu elementów?
To jest druga część artykułu „Pole Position” – Knight Rider kredką narysowany?
Pierwszą można przeczytać TUTAJ lub TUTAJ.


©1984 DIC Audiovisuel/Wild Brain


Więc chodź, namaluj mi KITTa

Niewątpliwie „Pole Position” było próbą skorzystania na popularności Michaela i KITTa (chociaż nikt nie mówił tego wprost). Mieliśmy dwa obdarzone inteligencją i osobowością pojazdy - z tą jednak różnicą, że ich komputery pokładowe można było wyciągać z nich (chociaż z drugiej strony nie zapominajmy o epizodzie SOUL SURVIVOR, w którym procesor KITTa został „wydobyty” z niego, a potem umieszczony w mobilnym telewizorku, co wywołało naprawdę wiele komicznych sytuacji). Wheels i Roadie prezentowały jednak inne typy osobowości niż KITT i pod tym względem nie były jego kalką 1:1. Choć często potrafiły być złośliwie, pewne siebie, ale też inteligentne i oddane jak nasz ulubiony Pontiac.


©1984 DIC Audiovisuel/Wild Brain


Innym, podobnym elementem do uniwersum KR było posiadanie przez zespół mobilnej bazy w postaci ciężarówki – w której samochody mogły być przewożone, a także i serwisowane. Do tego dodajmy jeszcze postać wuja Zachary’ego, którego śmiało można porównać do Devona – starszego pana zarządzającego projektem.


©1984 DIC Audiovisuel/Wild Brain / ©1985 NBC


W samych postaciach rodzeństwa można też doszukać się podobieństwa do bohaterów z „Nieustraszonego”. Dan, pod względem uporu i brawury, bywał podobny do Michaela, jednak nie był jego kompletną „kopią” – wciąż brakowało mu doświadczenia i obycia Knighta. Tess zaś miała w sobie coś z Bonnie – tej bardziej roztropnej i poukładanej części zespołu.

W warstwie realizacyjno-wizualnej można doszukać się punktów wspólnych. Tuż przed napisami dostawaliśmy krótkie streszczanie nachodzącego odcinka (podobnie jak w KR) – jednak w tym przypadku to bardziej polegało na pokazaniu dwóch-trzech scen z epizodu oraz narracji lektora w tle. Dodatkowo pierwsze kilka sekund samej czołówki przywodzi na myśl pustynię, po której w swojej czołówce jechał Michael i KITT.


©1984 DIC Audiovisuel/Wild Brain / ©1983 NBC


Dlaczego projekt „Pole Position” zawiódł?

Serial doczekał się 13 epizodów, po czym został skasowany. Pytanie – dlaczego? Nie dotarłem do jednoznacznej odpowiedzi, więc sam pokuszę się o pewne wnioski.

Problemów z „Pole Position” było kilka. Jeśli poziom wyjściowy opowieści był intrygujący (tajna organizacja, dzieci kontynuujące misje rodziców), to już często kłopotliwe były fabuły poszczególnych epizodów - czasem mało absorbujące, czasem mało logiczne, a przy tym chyba (za)bardzo nakierowane na najmłodszych widzów. Również sama animacja nie stała na najwyższym poziomie i momentami mogła odstręczać.

Jednak serial miał też niewątpliwe plusy – chociażby bardzo wpadającą w ucho piosenkę z czołówki. Jej temat muzyczny często pojawiał się w tle w samych odcinkach. I trzeba przyznać - potrafił zbudować bardzo ciekawy nastrój poszczególnych scen, nawet jeśli one same nie było za najlepsze. Na plus też trzeba zapisać charaktery pojazdów – jasne, KITT pozostanie na zawsze najlepszym AI, jednak tak Wheels, jak i Roadie w niczym mu nie ustępowały.

Jeśli ktoś chciałby poznać inną opinię na temat tego serialu, polecam poniższy materiał wideo:„Pole Position” to niewątpliwie niezła ciekawostka dla fanów „Knight Ridera”. Warto zobaczyć, jak w wydaniu rysunkowym sprawdzają się gadające samochody i ich kierowcy, by móc mieć samemu rozeznanie, jakby w takiej formie wyglądał „Nieustraszony”. Dodatkowo serial nadaje się do… puszczenia w tle podczas wykonywania na przykład domowych obowiązków! Nie jest wymagający, ale całkiem sympatycznie przebywa się w jego obecności. Dlatego polecam oficjalną playlistę ze wszystkimi odcinkami! :)


©1984 DIC Audiovisuel/Wild Brain


 
Ostatnia modyfikacja: 02-06-2020 15:36 przez eNeR
Dodał: TS89 Komentarze (2) Brak ocen


. . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt