Historia serwisu


Wiele lat temu, po zakończonej emisji Nieustraszonego na Polsacie, wszelkie zafascynowanie serialem ucichło. Sporadycznie pojawiające się w telewizji pochodne produkcje, przechodziły bez większego szumu. Chociaż Knight Rider zawsze posiadał dużą widownię, zrozumiałe jest, że przez większość osób został zupełnie zapomniany. Próżno było szukać w polskim Internecie strony poświęconej serialowi. Jedynie w paru miejscach pojawiały się malutkie wzmianki o nim.

Mimo tego, najwięksi fani serialu nigdy się od niego nie odwrócili.

W latach 2002-2003 temat Nieustraszonego z wolna powracał. Powstały pierwsze strony o serialu, a 9 kwietnia 2003 roku Telewizja Polska rozpoczęła ponowne nadawanie Knight Ridera. Serial jednak emitowany był bez żadnej promocji, z kiepskim tłumaczeniem i o fatalnych porach. Także wtedy, wyłącznie najwierniejsi fani oglądali przygody Michaela Knighta.

Kiedy wreszcie, po wielu latach porażek, udało mi się natrafić na polską stronę o Nieustraszonym, byłem zaskoczony. Potwierdziło się to, w co cały czas wierzyłem. Są jeszcze gdzieś w Polsce fani serialu, którzy zawsze będą o nim pamiętać.

W międzyczasie, poza wykorzystywaniem komputera głównie jako zabawki, zacząłem rozszerzać moje zainteresowanie. Rozpocząłem naukę programowania, a później tworzenia stron internetowych. Długo szukałem tematu strony, którą mógłbym stworzyć. Marzenie o portalu, który by żył, który mógłbym od czasu, do czasu aktualizować, i który znaczyłby coś w Internecie, stawało się coraz silniejsze..

Dzień 24 czerwca 2003 roku był przełomowy. Wówczas wpadłem na pomysł stworzenia własnej witryny o Nieustraszonym. Nie byłem jednak przekonany, czy istnieje taka potrzeba. Ówczesne strony posiadały już spory zasób wiedzy i wydawało się, że nowy serwis będzie tylko ich kalką. Postanowiłem jednak się nie zastanawiać, tylko zapytać, co o tym pomyśle sądzą inni.
Tego dnia usiadłem i założyłem konto na jakimś darmowym serwerze. Dodałem jakiekolwiek tło. Wkleiłem pierwszy lepszy obrazek KITTa i dodałem gotowy napis KNIGHT RIDER. Następnie stworzyłem ankietę z gotowych źródeł. Cała treść tamtej strony zawarta była w pytaniu: "Czy chcesz żeby tutaj powstała strona o serialu telewizyjnym NIEUSTRASZONY?". dodałem do jednego z katalogów i... tak ją zostawiłem na długie miesiące.

Kiedy mniej więcej rok później przypomniałem sobie o sondzie, byłem zszokowany. Strona wyglądała obskurnie i nie miała praktycznie żadnej treści. Nie zadbałem również o żadną reklamę. Ale mimo wszystko, ponad 200 osób ją odnalazło i zagłosowało. 95% stanowczych głosów na TAK, a tylko 1% na NIE, spowodowało, że dostrzegłem jak wielka jest jeszcze pustka do zapełnienia.

Wówczas istniały już 3 strony o serialu. Pierwsza polska strona autorstwa Abe, która nadal dostępna jest w Internecie. Witryna Sebastiana, która była wówczas moją ulubioną oraz strona Fostera - najmłodsza, posiadająca jednak w sobie spory potencjał.
Skontaktowałem się ze wszystkimi panami z propozycją wzajemnej pomocy. Wtedy wyłącznie Foster zaproponował mi wsparcie przy tworzeniu strony.

Dni mijały, a mój zapał powoli gasł. Bałem się, że stworzenie kolejnej strony nic nie wniesie. Będzie to tylko kolejna nudna stronka z kilkoma artykułami.
Wtedy postanowiłem oddać swój zarezerwowany adres (nieustraszony.tv.pl) jednemu z administratorów pozostałych stron. Nie dostałem żadnej odpowiedzi. Jak się później okazało, na szczęście.

Po ponownym przejrzeniu wyników ankiety, znowu byłem chętny do pracy. Wtedy narodziła się idea, aby nie tworzyć statycznej strony, która będzie aktualizowana wyłącznie przeze mnie. Niech tworzą ją wszyscy! Niech to będzie prawdziwy serwis internetowy!
Wówczas rozpocząłem prace na dobre. Adres już miałem. Wykupiłem profesjonalny serwer. Doczytałem książkę o programowaniu i zacząłem pisać. Trwało to trochę czasu. Chociaż dzisiaj nie jestem w stanie określić ile zajęło mi przygotowanie serwisu, jestem pewien, że było warto.

Stronka z ankietą została lekko . Dodałem informację o planowaniu otwarcia serwisu, i zamieściłem na niej listę mailingową. Zapisane osoby miały być poinformowane o jego starcie. Zapisało się wówczas 11 osób. Nie była to duża liczba, jednak nawet taka ilość, dodatkowo mnie motywowała.

Moje dotychczasowe strony przypadkowo otwierałem w specjalne dni. Dlatego mój największy projekt, nie mógł być uruchomiony inaczej. Kiedy kończyłem pisać skrypty dostrzegłem zbliżającą się okrągłą datę. Nowy rok był idealny do startu.

I tak prawie półtora roku po zamieszczeniu sławnej ankiety, 1 stycznia 2005 roku, dokładnie o północy, ruszył "Polski serwis o serialu Nieustraszony".

Na początku częstość publikacji w serwisie była skromna. Od czasu do czasu, ktoś się zarejestrował. Czasem ktoś dodał streszczenie odcinka. Pojawiło się kilka wpisów w księdze gości. Jednak cały czas, każdy ruch w serwisie był motywacją. Każdy użytkownik sprawiał mi wielką radość, a każda nowa treść wynagradzała mój czas poświęcony jego tworzeniu.

Serwis zawierał jedynie podstawowe artykuły o serialu. Nie istniały takie działy jak Download czy Galeria, nie wspominając już o FAQ i Fan Fiction. Forum zupełnie nie pasowało kolorystycznie do serwisu, wymagało nawet oddzielnej rejestracji. Nie posiadaliśmy informacji o Książkach czy Team Knight Rider, ale byłem dumny z malutkiego działu Knight Rider 2000.

Przez pierwsze miesiące działalności serwisu stopniowo uruchamiałem nowe działy. Powoli przybywało nam użytkowników, którzy coraz chętniej się wypowiadali. W Księdze zwiększała się ilość wpisów. Jedynie forum cały czas świeciło pustkami.

W niecały rok po starcie serwisu, 10 października 2005 roku, postanowiliśmy z Fosterem zjednoczyć siły. Nasze strony wówczas się połączyły. Cała zawartość jego witryny została zamieszczona w naszym serwisie. Jednocześnie jego użytkownicy dotarli do nas. Zaczęli się wypowiadać, a niektórzy pozostali z nami do dzisiaj.

Bardzo szybko zaczęli się ze mną kontaktować użytkownicy. Niektórzy sami z siebie proponowali jego reklamę na ulotkach, inni bardziej realne akcje. Z inicjatywy użytkowników, już po 10 miesiącach działalności przygotowaliśmy pierwszą petycję do TVP, w sprawie powtórnej emisji Nieustraszonego.

Na pierwszą rocznicę działalności serwisu zaniepokojony małą popularnością forum, postanowiłem zadziałać. Wtedy zostało ono zupełnie odmienione. Ulepszyłem jego szatę graficzną, a konta zostały zintegrowane z serwisem. Dzięki czemu forum stało się bardziej przyjazne i zachęcające do aktywności.

Po pierwszych urodzinach, wszystko zaczęło nabierać tempa. Istniały już wtedy działy Download i Team Knight Rider, liczba użytkowników wzrosła do ponad 80, a wciąż emitowany w telewizji Nieustraszony, przyciągał nowych fanów.
Coraz więcej użytkowników zaczęło się stale udzielać. Forum zaczynało żyć własnym życiem. Dzisiaj urastając do takich rozmiarów, że kilkukrotnie przekracza cały zasób reszty serwisu.

W kolejnych latach wszystko potoczyło się lawinowo. Coraz szybciej przybywało użytkowników. A wśród nich powstała więź, która stale zbliża fanów serialu. Nowi użytkownicy są traktowani jak dobrzy znajomi, a starsi - wydaje się, że są z nami od początku.I tak z małej ankiety, narodził się największy polski serwis o Nieustraszonym. Prestiżowo nazwany przez użytkowników - Knight Rider Polska. Dostarcza on najaktualniejszych informacji o wszelkich produkcjach z serii Knight Rider.

Jako pamiątka tej małej stronki, do dzisiaj pozostał krótki wstęp na stronie głównej serwisu. Natomiast skaner z napisem Knight Rider, jest dokładnie tym samym obrazkiem, który zamieszony był przy tamtej ankiecie.

Cieszy mnie i jednocześnie zadziwia, że fanów Nieustraszonego jest aż tylu. Jeden z pierwszych postów na forum brzmiał "Gdyby forum mogło istnieć jakieś 15 lat wcześniej, to zapewne były by tu setki osób." Na szczęście mimo, że czasu upłynęło znacznie więcej, jest nas jeszcze większa ilość. I niech tak pozostanie..

Dziękuję Wam, że jesteście z nami.
Dziękuję, że jesteście w serwisie.

Pik


Zapraszam także do zapoznania się z wersją archiwalną serwisu.
Jest to przygotowana kopia z 20 października 2005 roku.


Komentarze (10)


. . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt