Knight Rider - Nieustraszony, człowiek który nie istnieje ucieka do świata pełnego niebezpieczeństw, wierzy, że może zmienić wszystko. Razem z Fundacją na Rzecz Prawa i Rządu pomaga pokrzywdzonym i bezbronnym, broni ich przed przestępcami, którzy działają ponad prawem. Ten człowiek to Michael Knight... Nie działa jednak sam ma w zasięgu ręki najdoskonalszą maszynę na świecie, dzięki której może wszystko, jest nią K.I.T.T. inteligentny i niezniszczalny samochód jutra, wyposażony w mikroprocesor, który potrafi myśleć i razem z Michaelem stawić czoło złu.

Serial Knight Rider powstał w bardzo znanej wytwórni filmowej Universal Studios w USA, wyprodukowany został przez stację NBC. Kreatorem i głównym pomysłodawcą serialu był Glen A. Larson, stworzył on główną fabułę i wątek, to w jego głowie powstał Michael Knight i nieprawdopodobne auto K.I.T.T.. Produkcję serialu rozpoczęto w 1982 roku. Pomysł był fenomenem, emisję serialu rozpoczęto 26 września 1982 roku w NBC, produkcja od razu stała się hitem w USA, po roku czasu serial zaczął podbijać także Europię.

Serial w zamierzeniach jego twórców nie miał być wielkim ogólnoświatowym hitem, lecz raczej średnią produkcją o trochę większych nakładach finansowych jednak hitem się stał, dlaczego? Otóż przede wszystkim dzięki idealnej fabule, wspaniałej serii 1, która ma nieprawdopodobny klimat tego co najlepsze w latach 80-tych oraz samochodowi K.I.T.T. - KNIGHT 2000 o którym nikt nawet wcześniej nie marzył.

Ogromna popularność 1 serii serialu popchnęła producentów do stworzenia 2 serii na którą przeznaczono większy nakład finansowy i stworzono wiele nowych pomysłów scenariuszy, dzięki temu seria 2 dorównywała i była na poziomie 1. Jednak w seriach 3 i 4 wszystko zaczęło się powoli psuć serial tracił powoli klimat i widownie a producentom z czasem zaczęło brakować pomysłów mimo większego budżetu, którego w końcu zaczęło też brakować. Seria 3 to już 50% tego co reprezentował wcześniej Knight Rider, a 4 to już 30% lub nawet mniej. Sytuacja zaczęła się psuć dlatego po nakręceniu 4 serii w latach 1982-1986 NBC zapowiedziało zakończenie serialu by nie pogrążyć wspaniałego klasyka, który stworzyli ciężką pracą.

Knight Rider nie potrzebował super gwiazd by stać się hitem, przejść do klasyki, raczej sam wykreował i zrobił super gwiazdy z mało znanych aktorów takich jak David Hasselhoff i Patricia McPherson, których zna dziś cały świat i kojarzy z serialem, klasykiem na całym świecie. David Hasselhoff, który grał wcześniej w amerykańskiej telenoweli „Young and Restless” i odszedł z niej na własne życzenie z powodu większych ambicji został zauważony przez Brandona Tartikoff’a. Tartikoff jeden z producentów z NBC uznał, że jest on idealny do roli tytułowego Knight Rider’a. Dobrze zbudowany, inteligentny i niezwykle przystojny, można nawet nazwać go symbolem sexu mężczyzna dostał ogromną szansę od Glena A. Larson’a i został serialowym Michaelem Knight’em. Natomiast modelka Patricia McPherson, piękna, szczupła, urocza i inteligentna zadebiutowała aktorsko w serialu.
Należy wspomnieć też o wspaniałym aucie K.I.T.T., znanym na całym świecie jako wspaniały, ekskluzywny super pojazd, który może niemal wszystko. K.I.T.T. to skrót od Knight Industries Two Thousand co znaczy też KNIGHT 2000, gdyż Knight Industries to nazwa przemysłu w którym powstał K.I.T.T. lub KNIGHT 2000, obie nazwy są poprawne. Jak wiemy auto te nie istniało i nie miało swoich zdumiewających funkcji w rzeczywistości, głosem samochodu jest William Daniels, znany już z kilku kultowych produkcji a same auto zagrał odpowiednio przerobiony i stopniowo udoskonalany Pontiac Trans Am`82 stworzony przez General Motors, należało by dodać kilka takich aut, bo do kręcenia zdjęć serialu nie służył tylko jeden, było ich kilka, a każdy miał inne funkcje i był inaczej zmodernizowany i udoskonalony by można było stworzyć idealny obraz K.I.T.T.-a.
Ponadto w serialu oprócz wyżej wymienionych wystąpili: Edward Mulhare jako Devon Miles szef F.L.A.G. - fundacji dla której działał Michael Knight. Peter Parros, który wcielił się w postać RC III młodego pomocnika fundacji, który dołączył do niej honorowo w 4 serii serialu, ta postać miała tym samym na celu urozmaicenie tracącego na fabule serialu. Patricia McPherson nie wystąpiła w całym serialu odeszła po 1 serii i zastąpiła ją Rebecca Holden, postacią którą zagrała nie była jednak Bonnie Barstow lecz April Curtis, także kobieta mechanik, na szczęście Patricia wróciła do serialu po 2 serii za namową fanów serialu, a Rebecca niestety straciła pracę. W serialu jest także jeszcze jedna ważna, kluczowa postać a mianowicie Wilton Knight, założyciel F.L.A.G. i człowiek dzięki któremu Michael Long został cudem uratowany przed śmiercią i stał się Michaelem Knight’em, otrzymał nową twarz i tożsamość. W tą legendarną postać Wiltona Knight’a wcielił się Richard Basehart, występuje on tylko w jednym odcinku. Oczywiście ważnych postaci i ważnych faktów w/z serialu jest wiele ale o tym wszystkim nie da się napisać to trzeba po prostu zobaczyć...
Trzeba wspomnieć też jak to było z Knight Rider w Polsce. My zobaczyliśmy serial dopiero w 1995 roku, każdy z nas wie co było przed 1989, cenzura i bieda, ponadto do 1992 roku istniały u nas tylko 2 ogólnopolskie stacje TV, stacje Telewizji Polskiej. Ale nagle na kapitalistyczną już polską scenę w 1992 roku weszła pierwsza TV komercyjna, utrzymująca się z wpływów z reklam, była to TV POLSAT. Dziś gigant szybko się rozwijał, w 1993 roku TV POLSAT była już ogólnopolska dzięki koncesji na nadawanie naziemne, a w 1995 roku była już na tyle bogata by pozwolić sobie na wykupienie nie taniej jeszcze licencji na Knight Rider. TV POLSAT nadała serialowi polski tytuł „Nieustraszony”, może nie każdy dziś pamięta albo po prostu nie chce się przyznać ale serial oglądany był wtedy w prawie każdym domu, szczególnie tam gdzie była młodzież. I tak to było, jednak to nie koniec, dzięki hojności TVP mogliśmy całkiem niedawno zobaczyć serial jeszcze raz na antenie TVP1, emisja trwała w latach 2003-2005 jednak miała bardzo paskudną porę emisji na zmianę o 10:00 rano i w okresach wakacyjnych ok. 12:00 oraz przez pewien czas po 0:00 w nocy, mało kto miał możliwość oglądania serialu. Ale miejmy nadzieję, że to jeszcze nie koniec, może jeszcze się coś wydarzy.... . Copyright (C) 2004 - 2021 by Pik
Regulamin   Kontakt